Jesteś tutaj

Trzydzieści lat temu pewien młody informatyk w CERN pracował nad metodą sprawnej wymiany informacji miedzy badaczami. To, co opracował było koncepcją szerokiego i otwartego dostępu do informacji. Swoje rozwiązanie zaproponował dokładne 12 marca 1989 roku. Nazwał je World Wide Web.

W marcu 1989 roku Tim Berners-Lee, zatrudniony w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN), stworzył swój autorski system hipertekstowy opartego na sieci Internet. Jego celem miało być umożliwienie sprawnego połączenia i dostępu do danych między komputerami. Określał ją jako „sieć powiązanych informacji, które użytkownik może przeglądać wedle uznania”. W listopadzie 1990 roku, wraz ze swoim współpracownikiem w CERN, Robertem Cailliau, sformalizował swoje rozwiązanie jako „WorldWideWeb: Proposal for a HyperText Project”. Do końca tego roku dopracował jeszcze kluczowe elementy, takie jak język HTML, protokół HTTP i URL, stworzył pierwszy serwer webowy, przeglądarkę i edytor.

Na pełny i otwarty dostęp musieliśmy jednak jeszcze trochę poczekać. CERN pokazał i przekazał do powszechnego użytku dopracowaną wersję dokładnie 30 kwietnia 1993 roku. Od tego czasu WWW był powszechnie dostępny dla każdego, kto chciałby go użyć lub ulepszyć. Ta decyzja zmieniła świat. Dziś połowa ludzkiej populacji jest online, a koncepcja Tima Bernersa-Lee – dziś sir Tima Bernersa-Lee – doczekała się realizacji w postaci niemal 2 miliardów stron internetowych.

– Otwartość jest endemiczną częścią kultury CERN od czasu Konwencji (założycielskiej) w 1953 roku. CERN stawia na szeroką dystrybucję i dzielenie się swoim oprogramowaniem, technologią, publikacjami i danymi, takimi jak  otwarte oprogramowanie (ang. open source software) i publikacje w otwartym dostępie – informuje organizacja w komunikacje prasowym. CERN Open Data Portal zawiera ponad 1 petabajt w pełni dostępnych danych dotyczących fizyki cząstek.

– Wynalazek Sieci WWW przekształcił nasz świat i przez cały czas swojego istnienia pokazuje nam, jak badania podstawowe napędzają innowacyjność. Kultura otwartość CERN była w 1993 roku kluczowym czynnikiem do tego, by uczynić sieć dostępną w sposób wolny dla każdego – mówi Fabiola Gianotti, Dyrektor Generalna CERN.

12 marca (2019), w 30. rocznicę powstania WWW, trwa świętowanie w CERN. Na miejscu są jego wynalazcy. Bezpośrednią transmisję można oglądać na stronie CERN i na kanale Youtube.

 

Komunikat prasowy dostarczył CERN.

Zrzut ekranu odtworzonej pierwszej strony internetowej. Źródło: CERN
Sir Tim Berners-Lee, wynalazca World Wide Web, w czasie pracy w CERN
Słowa kluczowe (tagi):