Jesteś tutaj

Jak wykazują najnowsze badania nieprzespana noc wpływa przede wszystkim na naszą zdolność filtrowania informacji. Studium na ten temat nie ukazało się jeszcze w żadnym recenzowanym czasopiśmie naukowym, ale jego autorzy swoje wnioski omawiali na dorocznym spotkaniu Cognitive Neuroscience Society (CNS)

To stwierdzenie nie jest może szczególnie oryginalne – prawie każdy z nas doświadczył stanu niewyspania spowodowanego drastycznie małą liczbą przespanych godzin. Zespół badawczy zobrazował jednak interesującym eksperymentem, że brak snu może pogorszyć to, co znamy jako „selektywność uwagi”, czyli skupienie się na konkretnej informacji w momencie, kiedy inne rzeczy mają miejsce w tym samym czasie.

– Klasycznym przykładem sytuacji wymagającej tego typu zaangażowania jest impreza towarzyska. Selektywność uwagi to zdolność do skupienia się na rozmowie z jednym konkretnym uczestnikiem imprezy, pomimo dobiegających zewsząd rozmów innych osób – mówi Eve Wiggins, była studentka Willamette University w Salem stanie Oregon i lider zespołu badawczego, który chciał zobaczyć, jak „zarwana” noc zmienia tę właśnie zdolność.

W tym celu uczestników eksperymentu podzielono na dwie grupy: w grupie kontrolnej znalazło się 10 osób, którzy mieli spać, tak jak zazwyczaj to robią, drugą grupę utworzyło natomiast osiem osób – ich zadaniem było nie spać przez 24 godziny. Następnie badani zostali poproszeni o wysłuchanie dwóch  równolegle opowiadanych przez różnych narratorów historii o odmiennej treści, z których każda trafiała do innego ucha. W czasie wysłuchiwania opowieści, naukowcy mierzyli aktywność mózgu uczestników.

Zadaniem członków obu grup było nakierowanie swojej uwagi tylko na jedną ze słyszanych historii. Członkowie grupy kontrolnej wykazywali znacznie większą łatwość w skupianiu się na jednym temacie niż osoby pozbawione snu na przestrzeni ostatniej doby. Przeprowadzone pomiary pokazały, że ludzie „wyspani” potrafili skutecznie wyodrębnić jeden wątek od pozostałych. Na wykresie wyraźnie zarysowała się różnica pomiędzy sygnałem ewidentnie wzmocnionym a sygnałem ewidentnie osłabionym. W grupie z zaburzonym snem różnica ta była znacznie mniejsza, co oznacza, że o wiele trudniej było im się skupić tylko na jednym wątku. 

– Nasze badania są wyjątkowe, ponieważ przyjrzeliśmy się mechanizmom znajdującym się u podstaw dobrze znanego wszystkim efektu „zarwanej nocy” – przekonuje docent Courtney Stevens, członkini zespołu badawczego i psycholog z Willamette University.

Naukowcy zwracają uwagę, że wciąż nie wiadomo, czym w kontekście selektywności uwagi skutkowałyby chronicznie – trwające dłużej niż jedna noc – zaburzenia snu. Sformułowanie jakichkolwiek konstruktywnych wniosków w tej materii wymaga jeszcze wiele pracy i wielu eksperymentów.

 

Na podstawie artykułu „How a Sleepless Night Affects Your Ability to Focus” opublikowanego na portalu LiveScience

Fot. pixabay.com