Jesteś tutaj

Szkicowy obraz mózgu i centralnego układu nerwowego z dodanymi abstrakcyjnymi elementami
22.04.2022

Fale neuronowe w mózgu

Do opisu tego, jak działa mózg, używa się czasem porównania do komputera – przetwarzanie informacji odbywa się poprzez ich przekazywanie z jednej komórki do drugiej, tak samo jak w obwodach komputerowych. Takie porównanie, choć ma wielu krytyków, generalnie odpowiada naszemu rozumieniu tego, jak neurony – podobne do obwodów elektrycznych – przenoszą informacje z różnych miejsc w naszym ciele do mózgu i wewnątrz tego „głównego komputera”.

Nowe badania przeprowadzone przez badaczy z...

Artystyczna wizja neuronów w mózgu | fot. pixabay.com
15.12.2021

Nowe mapy mózgu pomogą przewidywać nasze zachowania

W 2021 roku grupa neurologów z Uniwersytetu Harvarda i inżynierów Google’a opublikowała pierwszy schemat połączeń fragmentu ludzkiego mózgu. Tkanka wielkości główki od szpilki została zakonserwowana, zabarwiona metalami ciężkimi, pocięta na 5000 plasterków i zobrazowana pod mikroskopem elektronowym. Ten milimetr sześcienny tkanki stanowi zaledwie jedną milionową całego ludzkiego mózgu, a jednak zawiera ogromną ilość danych – o wartości 1,4 petabajtów

Jeff Lichtman z Uniwersytetu...

Niebieska trująca żaba siedzi na kamieniu
10.08.2021

Dlaczego trujące zwierzęta nie giną od własnej trucizny

Fletowiec kapturowy to ptak żyjący w Nowej Gwinei. Jego pióra pokryte są batrachotoksyną (BTX) – trującą substancją, której nawet niewielkie spożycie może spowodować u człowieka paraliż lub śmierć. Wystarczy dotknąć piór ptaka, by ręka piekła z bólu.

Ten sam środek wydzielany jest również przez zamieszkujące Amerykę Środkową i Południową żaby z rodziny drzewołazowatych. Indianie chwytali płazy, aby uzyskaną od nich BTX używać do wyrabiania trujących strzał.

Naukowcy...

Strony