25 kwietnia 2017 roku o godz. 00:49:53 (czasu polskiego) z lotniska Wanaka w Nowej Zelandii wystartował balon NASA. Super Pressure Balloon o gabarytach porównywalnych z boiskiem do amerykańskiego futbolu (objętość 532,000 m3 i nośność 2 495 kg) będzie krążył w atmosferze na wysokości ok. 34 km nad powierzchnią Ziemi. Specjaliści chcą pobić rekord w lotach balonowych (100 dni).

Balon NASA wyniósł również w obszar bliskiego kosmosu eksperyment EUSO (Extreme Universe Space Observatory) zbudowany przez międzynarodową kolaborację naukową. Jej celem jest obserwacja zjawisk towarzyszących penetracji ziemskiej atmosfery przez promieniowanie kosmiczne o bardzo dużych energiach, docierające do Ziemi spoza naszej galaktyki. Przyrządy, do których elektroniczne podzespoły wykonali eksperci Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku, szukają kosmicznych cząstek o najwyższych energiach wśród kiedykolwiek obserwowanych.

Lot balon może być obserowany z Zemi, niestety tylko na połkuli południowej (Argentyna, Republika Południowej Afryki), o wschodzie i zachodzie słońca. Każdy natomiast może śledzić jego lot na stronie internetowej: https://www.csbf.nasa.gov/newzealand/wanaka.htm

Więcej o projekcie na stronie:
NASA's Super Pressure Balloon Takes Flight From New Zealand

Start Super Pressure Balloon w Nowej Zelandii. Fot. NASA/Bill Rodman