Jesteś tutaj

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi, jedno z największych ekologicznych świąt świata

Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony jest od 1970 roku – obecnie w 192 krajach świata. W Polsce obchodzony jest od 1990 roku. Program i tematykę kolejnych obchodów polskiego Dnia Ziemi kształtują ważne i bieżące tematy dotyczące ekologii i środowiska. Obchody Światowego Dnia Ziemi w 2015 organizatorzy zamierzają poświęcić promocji odnawialnych źródeł energii (OZE) i efektywności energetycznej. Hasło tegorocznych obchodów brzmi: "Z energią zmieńmy źródła".

Ważna rola w tym procesie przeznaczona jest dla świadomych obywateli, którzy podejmują swe indywidualne działania i dokonują wyborów związanych z codziennym życiem, podejmują decyzję dotyczącą efektywności energetycznej i oszczędzania energii w domu, ale też coraz częściej stają się prosumentami. Organizatorzy chcą przez promocję i popularyzację tematu energii odnawialnych zwiększyć zainteresowanie źródłami energii odnawialnych wykorzystywanymi przez indywidualne gospodarstwa domowe. Promocja OZE to inwestycja w ochronę klimatu i przeciwdziałanie degradacji środowiska naturalnego. 

Uniwersytet Śląski od wielu lat włącza się w regionalne obchody Dnia Ziemi. W tym roku już po raz 23. odbędzie się cykl imprez edukacyjnych realizowanych od 27 marca do 18 maja 2015 roku w Sosnowcu na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, Państwowym Instytucie Geologicznym PIB oraz w placówkach edukacyjnych Sosnowca. Tegoroczne obchody będą przebiegały pod hasłem "Zmieniający się krajobraz mojego miasta". W ramach wydarzenia przewidziano m.in.: finał VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych „Z energetyką w przyszłość”, Konkurs Piosenki Ekologicznej i Turystycznej, wystawa prac plastycznych „Sosnowiec – nasze miasto”, miejski konkurs ekologiczny (plastyczny, fotograficzny i na prezentację multimedialną) dla uczniów szkół gimnazjalnych, finał XXIII edycji miejskiego konkursu na pracę o tematyce ekologicznej dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych ​„Krajobraz antropogeniczny Sosnowca – dawniej i dziś”, Noc z Geografią przed Maturą (i nie tylko) na Wydziale Nauk o Ziemi UŚ, Dzień Geografa na WNoZ UŚ dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, grę miejską dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów „Poznajemy Sosnowiec” itd.

Szczegółowy program w wydarzeń w ramach XXIII Dni Ziemi w Sosnowcu można znaleźć na stronie:
http://ptg.wnoz.us.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=177&Itemid=197

Fotografie: Elżbieta Markowiak

 

 

Słowa kluczowe (tagi):
,