27 kwietnia 2016 roku o godz. 15.30 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się kolejne spotkanie w ramach XV edycji seminarium „Problem granic w filozofii i nauce” 

Wykład pt. „O planetach słów kilka” wygłosi dr Jacek Czakański z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz z Planetarium Śląskiego w Chorzowie.

Wykład będzie próbą przedstawienia obecnej wiedzy o Układzie Słonecznym, historii odkryć oraz metod stosowanych do badań naszego najbliższego „kosmicznego podwórka”. Astronom to pechowy badacz – poza obserwowaniem nie pozostaje mu nic! Nie może wykonywać doświadczeń, a nawet powtórzyć obserwacji. W dodatku na większość ciekawych sytuacji musi po prostu cierpliwie czekać… Mimo tych oczywistych ograniczeń zdobywamy wciąż nową wiedzę i skutecznie analizujemy przeszłość, stan obecny i wnioskujemy o przyszłości słonecznej rodziny, w skład której wchodzi wszak i nasza Ziemia. Podczas seminarium będzie mowa o tychzagadnieniach oraz o sposobach walki o ciągłe przesuwanie granic naszej niewiedzy.

Organizatorami interdyscyplinarnych seminariów są Instytut Filozofii oraz Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego.

Plakat cyklu „Problem granic w filozofii i nauce”