Jesteś tutaj

W sobotę 11 maja 2019 roku gościem Uniwersytetu Śląskiego będzie dr Arkadiusz Gorzawski – naukowiec pracujący w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Genewie, który na zaproszenie Kolegium Naukowego Uniwersytetu Śląskiego Dzieci wygłosi wykład otwarty pt. „Przybysze z kosmosu. Tajemnicze ślady cząstek”.

Docierające do Ziemi fale elektromagnetyczne i rozpędzone do prędkości bliskiej prędkości światła cząstki o ogromnej energii bombardują nieprzerwanie naszą planetę. Około 90 proc. cząstek wpadających w atmosferę to protony, 9 proc. to cząstki alfa, około 1 proc. stanowią elektrony. Zdarzają się też nieliczne jądra ciężkich pierwiastków. Pomimo tego, że promieniowanie pierwotne jest absorbowane w atmosferze, do powierzchni Ziemi dociera ogromna liczba cząstek wtórnych. Oprócz bardzo trudnych do zarejestrowania neutrin, są to głównie miony, które słabo oddziałują z materią i są najsilniej penetrującymi cząstkami, przenikają bowiem nawet kilkaset metrów w głąb ziemi.

Podczas wykładu uczestnicy będą mogli zobaczyć ich ślady i przekonać się, ile ich jest. W trakcie spotkania zostaną zbudowane proste detektory, komory mgłowe, które umożliwią obserwację torów ich ruchu. Słuchacze dowiedzą się również, czy można je wykrywać za pomocą smartfonu. Prelekcja odbędzie się na terenie katowickiego kampusu Uniwersytetu Śląskiego (budynek przy ul. Bankowej 14, aula im. M. Kopernika) o godz. 12.00. Wstęp jest wolny.

Kolejny wykład dr. Arkadiusza Gorzawskiego zaplanowany jest na 15 czerwca 2019 roku.

 

Fot. pixabay.com
Słowa kluczowe (tagi):