Sonda Schiaparelli (a właściwie demonstrator lądowania) to część wspólnej misji badawczej ExoMars 2020 Europejskiej Agencji Kosmicznej i Rosyjskiej Agencji Kosmicznej Roskosmos. Zgodnie z planem ma osiąść na powierzchni Czerwonej Planety 19 października 2016 roku. 

Schiaparelli będzie pracował zaledwie kilka dni. Jego celem jest przetestowanie technologii, które zostaną wykorzystane przy lądowaniu łazika budowanego pod kierownictwem brytyjskiego oddziału Airbus Defence & Space w ramach europejsko-rosyjskiej misji ExoMars 2020. Schiaparelli leci w kierunku Marsa podczepiony do sondy kosmicznej Trace Gas Orbiter (TGO). Oba komponenty wspólnie wystartowały z Ziemi 14 marca 2016 roku. Oczekuje się, że obie sondy będą gotowe do oddzielenia 16 października 2016 roku, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, lądownik Schiaparelli opadnie na powierzchnię Marsa trzy dni później. Podczas gdy Schiaparelli będzie przebywał na powierzchni Marsa, Trace Gas Orbiter wejdzie na eliptyczną orbitę wokół Marsa, z której będzie prowadzić badania Czerwonej Planety, a szczególnie jej atmosfery.

Schiaparelli ma opaść na Marsa w rejonie Meridiani Planum, czyli w pobliżu równika planety. Ważnym czynnikiem ryzyka jest fakt, że sonda wyląduje na planecie w trakcie trwania sezonu globalnych burz pyłowych. Miejmy nadzieję, że po bezpiecznym lądowaniu Schiaparelli zbada m.in. prędkość i kierunek wiatru, wilgotność, ciśnienie, temperaturę powietrza Marsa. Następnie pomiary sondy zostaną wysłane do orbitera TGO. 

Opracowano na podstawie: 
European Spacecraft Prepares to Land on Mars Next Week

Więcej na temat programu ExoMars

 
00:00
Artystyczna wizja Trace Gas Orbiter wchodzącego w skład misji ExoMars. Fot. ESA/ATG medialab
Wizualizacja misji ExoMars. Fot. ESA/ATG medialab
Schiaparelli na powierzchni Marsa. Fot. ESA/ATG medialab
Słowa kluczowe (tagi):