Jesteś tutaj

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach opracowali kolejny wynalazek związany z monitorowaniem czynności oddechowych. Rozwiązanie zostało objęte ochroną patentową.

Układ do monitorowania czynności oddechowych i funkcji lokomotorycznych organizmu opracowali naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego. Takie nowoczesne systemy oparte na teletransmisjach danych mogą być z powodzeniem stosowane u pacjentów w różnym wieku, także u dzieci. Szybkie przesyłanie informacji o stanie pacjenta pozwala błyskawicznie zareagować w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia osoby zmagającej się z groźnymi chorobami układu oddechowego. Zaletą wynalazku jest możliwość monitorowania kilku funkcji jednocześnie na różnych odbiornikach, w tym na urządzeniach mobilnych, co gwarantuje łatwy dostęp do wyników pomiaru. Ponadto autorzy zadbali o to, aby do procesu transmisji danych zużywana była jak najmniejsza ilość energii.

Rozwiązanie zostało objęte ochroną patentową. Autorami wynalazku są: dr Paweł Janik, mgr inż. Michał Pielka oraz dr Małgorzata Janik z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ.

Jest to kolejny już patent opracowany przez tych naukowców, związany z monitorowaniem czynności oddechowych. O trzech innych można przeczytać w artykułach:


Te i inne rozwiązania były również prezentowane szerzej w cyklu Śląski badawczy na stronie Uniwersytetu Śląskiego w artykułach:


Źródło: https://us.edu.pl/patent-uklad-do-monitorowania-czynnosci-oddechowych/

mężczyzna z zamkniętymi oczami
Słowa kluczowe (tagi):