Od 11 do 14 marca 2019 roku w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach oraz na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się cykl wykładów pod nazwą Tydzień Mózgu.

Tydzień mózgu to cykl otwartych wykładów poświęconych tematyce związanej z nauką o mózgu, układzie nerwowym i zmysłach. W tym roku cykl odbędzie się juz po raz 10. na Uniwersytecie Śląskim. Święto nawiązuje do Światowego Tygodnia Mózgu, (ang. Brain Awareness Week) – święta mającego na celu popularyzację wiedzy o mózgu i jego działaniu. Po raz pierwszy obchodzone było w 1996 roku w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce od 1999 roku. Obchody są organizowane z inicjatywy Instytutu Nenckiego oraz wspierane przez Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego, Komitet Neurobiologii PAN i Stowarzyszenie na Rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu DANA. Akcje edukacyjne odbywają się w wielu miastach i ośrodkach akademickich m.in. w Warszawie, Krakowie i Katowicach.

Tydzień Mózgu 2019 w Katowicach organizowany jest przez pracowników Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego we współpracy ze specjalistami informacji naukowej Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej. Wydarzenie ma na celu promowanie wiedzy z zakresu neurobiologii, kognitywistyki i psychologii. Jest ono adresowane do studentów, uczniów oraz osób, które interesują się możliwościami i ograniczeniami naszego mózgu. Informacje na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu i umysłu zostaną przedstawione uczestnikom w ciekawej, popularnonaukowej formie.

W tym roku w ramach Tygodnia Mózgu w Katowicach wystąpią następujący prelegenci: 

  • poniedziałek, 11 marca godz. 16.00 CINiBA – Mateusz Kostecki, IBD PAN im. M. Nenckiego "Jak daleko można zajść bez mózgu? O ewolucji układu nerwowego",
  • wtorek, 12 marca godz. 16.00 CINiBA – prof. dr hab. Ryszard Tadeusiewicz, AGH  "Dążenie do zrozumienia działania mózgu poprzez budowę i badanie modeli komputerowych w postaci sieci neuronowych",
  • środa, 13 marca godz. 16.00 CINiBA – dr hab. Jan Rodriguez Parkitna, IF PAN  "Układ nagrody w mózgu",
  • czwartek, 14 marca godz. 17.00 sala 121 WBiOŚ – dr Łukasz Lamża, UJ Centrum Kopernika "Wykład o przetwarzaniu informacji w organizmach jednokomórkowych". 
     

Więcej informacji na stronie: https://www.facebook.com/events/304377856890719

 Tydzień Mózgu 2019
Słowa kluczowe (tagi):
,