Jesteś tutaj

Gatunki dzikich zwierząt, których obecność w świecie dla wielu jest oczywista, od wielu lat stanowi poważny temat. Nieustępujące kłusownictwo jest coraz lepiej zorganizowane, a zwierzęta coraz bardziej bezbronne.

Światowy Dzień Zwierząt znany jest również pod nazwą Światowego Dnia Ochrony Dzikich Zwierząt. Obchodzony jest od 1931 roku, nie bez powodu 4 października. Tego dnia w kościele katolickim jest wspominany jest św. Franciszek z Asyżu, uznawany powszechnie za patrona środowiska, ekologii i ekologów. Według legendy, św. Franciszek rozmawiał ze zwierzętami, głównie z ptakami i wilkami. Zakonnik szerzył wśród ludzi szacunek do przyrody i miłość do natury.

Dziś wiele organizacji ekologicznych stara się chronić gatunki zwłaszcza dzikich zwierząt. Według listy przedstawionej przez WWF (ang. World Wide Fund for Nature) najbardziej zagrożonymi gatunkami w Polsce są żubr, ryś, wilk, niedźwiedź, foka szara, morświn i sóweczka, najmniejsza sowa występująca w Polsce i Europie. Na świecie zaś zagrożeniu podlegają pantera śnieżna, tygrys, słoń indyjski, suhak mongolski. Szacunki przedstawiają, że globalnie aż około milion gatunków roślin i zwierząt jest zagrożonych wyginięciem.

Coroczne obchody Światowego Dnia Zwierząt mają na celu przypomnienie ludziom trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się przyroda, wzbudzenie poczucia odpowiedzialności człowieka za naturę i podjęcie próby zmiany jego stosunku do Ziemi w życiu codziennym.

Tekst sporządzono na podstawie:
https://www.wwf.pl/
https://www.focus.pl/artykul/czym-jest-swiatowy-dzien-zwierzat-obchodzimy-go-4-pazdziernika

zdjęcie przedstawia lwy