Jesteś tutaj

dr Katarzyna Hilszczańska, w tle na ścianie wiszą trzy obrazy
20.01.2022

Nauka czyni malarstwo bardziej ekologicznym

– Chciałabym przekonać środowisko artystów do tego, że możemy tworzyć ekologicznie, wykorzystywać materiały, które nie zawierają metali ciężkich – przyznaje badaczka. Zajmuje się ona tworzeniem barwników roślinnych, z których następnie maluje obrazy na papierze chińskim naklejonym na płótno. Powstające dzieła inspirowane są pobliskim krajobrazem.

„Król papieru”

W 2013 roku dr Katarzyna Hilszczańska wyjechała na miesięczną rezydencję artystyczną do Chin, gdzie poznała prof....

zdjęcie przedstawia lwy
25.11.2021

Światowy Dzień Zwierząt

Światowy Dzień Zwierząt znany jest również pod nazwą Światowego Dnia Ochrony Dzikich Zwierząt. Obchodzony jest od 1931 roku, nie bez powodu 4 października. Tego dnia w kościele katolickim jest wspominany jest św. Franciszek z Asyżu, uznawany powszechnie za patrona środowiska, ekologii i ekologów. Według legendy, św. Franciszek rozmawiał ze zwierzętami, głównie z ptakami i wilkami. Zakonnik szerzył wśród ludzi szacunek do przyrody i miłość do natury.

Dziś wiele organizacji...

Wyprawa naukowo-badawcza „Czysta Wisła? Why Not?” | fot. Wojciech Szlęk
20.10.2021

Naukowcy przepłynęli Wisłą od źródeł do ujścia

Od 18 do 31 lipca 2021 roku odbywała się wyprawa naukowo-badawcza „Czysta Wisła? Why Not?”. Podczas spływu od źródeł do ujścia Wisły naukowcy wykonywali pomiary wieloparametrowe oraz pobierali próbki do badań laboratoryjnych. W wyprawie zostały wykorzystane kajaki, łodzie badawcze, a nawet balon badawczy.

Cel wyprawy

13 dni, prawie 1000 km, kajak i łódź badawcza, ponad 100 pobranych próbek do analizy – tak w skrócie można podsumować wyprawę naukowo-badawczą „...

Strony