Od 12 do 23 września 2016 roku na Uniwersytecie Śląskim odbywać się będą "Spotkania z Nauką", kolejna edycja dorocznych spotkań mających na celu popularyzację nauk przyrodniczych wśród młodzieży szkolnej

Organizatorem Spotkań są Centrum Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersyteckie Towarzystwo Naukowe. 

W tym roku oprócz doświadczeń i pokazów z obszaru nauk przyrodniczych uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach o charakterze humanistycznym. Zajęcia przygotowywane z myślą o uczniach szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych odbywać się będą w Katowicach: na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŚ (ul. Bankowa 9) oraz na Wydziale Nauk Społecznych UŚ (ul. Bankowa 11).

Od 12 do 16 września oraz od 19 do 23 września 2016 roku – na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska prowadzone będą wykłady:

  • „Anatomia inaczej” (tematyka: Jak wyglądają zastawki serca? Nerka w miednicy czy miednica nerki? Czy można podsłuchać  własny żołądek? Dlaczego mięsień serca nie czuje się zmęczony?),
  • „Fizjologia w praktyce” (tematyka: Czy znamy nasze mózgi? Czy za pomocą myśli można sterować odrzutowcem? Czy można zmierzyć złość? Co gra na naszych nerwach?), 
  • „Skaczą, latają, pełzają” (Tematyka: Jak ewoluował ruch zwierząt? Czy skrzydła, odnóża, nogi to różne narządy? Czy zwierzęta widzą świat tak samo jak my?).

Zajęcia prowadzone będą w formie pokazów z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi dydaktyczno-pomiarowych, a trudne tematy przedstawione w sposób przystępny i atrakcyjny dla odbiorców. Uczestnicy zachęcani będą do udziału w wykonywanych doświadczeniach.

→ Szczegółowe informacje na temat spotkań odbywających się na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska

Od 19 do 23 września na Wydziale Nauk Społecznych odbywać się będą spotkania pn. „Niesamowita historia ludzkości”. Wykładowcy historii, politologii oraz filologii polskiej i angielskiej zachęcą uczniów do poznania historii kultury, opowiadając o tych meandrach jej dziejów, które decydują o obliczu współczesności, a które z różnych powodów zostały przemilczane lub zapomniane. Uczestnicy będą mieli okazję poznać odpowiedzi na takie pytania, jak:

  • Dlaczego lubimy opowieści o superbohaterach? Czy zdajemy sobie sprawę z faktu, że literatura, kino i gry komputerowe w kółko opowiadają jedną i tę samą historię? Czy i my możemy zostać światowej sławy pisarzami, poznając tę literacką wiedzę tajemną?
  • Jak działają nowe media i w jaki sposób wpływają na naszą kulturę? Dlaczego dziś to seriale a nie klasyki opery urastają do rangi dzieł sztuki? W jaki sposób kino i telewizja tłumaczą otaczający nas świat?
  • Skąd się wzięło mydło? Kto czyścił zęby uryną? Jak często brali kąpiel monarchowie? Skąd wzięła się moda na kadzidło w kościele?
  • Dlaczego boimy się obcych? Skąd wzięło się nasze przekonanie o tym, że dobrze funkcjonujące społeczeństwo składa się z obywateli o tym samym pochodzeniu? Dlaczego ludzie decydują się na migrację i czy obecny kryzys migracyjny jest zagrożeniem dla Europy?

→ Szczegółowe informacje na temat spotkań odbywających się na Wydziale Nauk Społecznych (dokument pdf) 


Spotkania z Nauką 2015. Fot. Agnieszka Szymala

Spotkania z Nauką