Jesteś tutaj

Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 28 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. Dzień ten to także data urodzin Barucha Samuela Blumberga, który jako pierwszy zidentyfikował wirusa zapalenia wątroby typu B.

Blumberg (1925–2011) był amerykańskim lekarzem i astrobiologiem. Badania epidemiologiczne i wirusologiczne prowadził w Filadelfii od lat 60. XX wieku. Już w 1967 roku zidentyfikował powodującego zapalenie wątroby typu B wirusa HBV, a dwa lata później we współpracy z Irvingiem Millmanem wynalazł test diagnostyczny i szczepionkę przeciwko tej chorobie. Za swoje dokonania w 1976 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny (wspólnie z Danielem Carletonem Gajduskiem).

Pierwszą inicjatywą, której miało na celu zwrócenie uwagi na wirusowe schorzenia wątroby, był Dzień Świadomości WZW (ang. World Hepatitis Awareness Day, WHAD) ustanowiony przez Biuro Europejskie WHO w 2003 roku i ustalony na 1 października. W 2008 roku WHAD przeniesiono na 19 maja, ale już dwa lata później – właśnie 19 maja – WHO formalnie uznało Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby (ang. World Hepatitis Day, WHD) i wyznaczyło jego datę na 28 lipca.

Wirusowe zapalenie wątroby jest jedną z poważniejszych chorób, której WHO dedykuje specjalny dzień w celu podniesienia świadomości zdrowotnej społeczeństwa.

 

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby
Słowa kluczowe (tagi):