Stephen W. Hawking najbardziej znany jest ze swojej pracy nad czarnymi dziurami i osobliwościami grawitacyjnymi, ale okazuje się, że głosi również teorie dotyczące końca ludzkiej cywilizacji

Sztuczna inteligencja (AI)

Hawking jest częścią małej, ale wciąż powiększającej się grupy badaczy, którzy uważają, że rozwój sztucznej inteligencji (AI) może oznaczać koniec ludzkości. Szerokim echem odbiła się jego wypowiedź dla BBC wygłoszona w grudniu 2014 roku, w której przestrzegał przed zagrożeniami płynącymi ze strony AI. Wielu naukowców i przedsiębiorców reprezentujących największe firmy z branży IT i nowych technologii z całego świata poparło Hawkinga. Byli wśród nich m.in. Bill Gates – współzałożyciel i były prezes zarządu Microsoftu, Elon Musk – założyciel firm PayPal, SpaceX i Tesla Motors, Frank Wilczek – fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za pracę dotyczącą asymptotycznej swobody w teorii silnych oddziaływań między cząstkami elementarnymi. Podpisali oni list otwarty, który został opublikowany 25 stycznia 2016 roku na stronie internetowej „Future of Life Institute” (list sygnowało ponad 8600 osób). Opisali w nim korzyści, ale również ryzyko płynące z rozwoju sztucznej inteligencji. Napisali między innymi, że ze względu na duży potencjał AI ważne jest, aby ludzie dowiedzieli się, jak czerpać z niej korzyści, unikając potencjalnych pułapek. Treść listu i pełna lista sygnatariuszy dostępna jest na stronie: AI Open Letter.

Wielu naukowców jednak uspokaja i twierdzi, że ludzkość nie jest jeszcze tak blisko stworzenia zaawansowanej sztucznej inteligencji, niemniej rozmowy o ryzyku dobrze jest prowadzić już teraz.

Ludzka agresja

Hawking uważa również, że przyczyna kresu ludzkie cywilizacji może być nasza agresja. Powiedział to w drodze na wycieczkę do Muzeum Nauki w Londynie do Adaezego Uyanwaha, 24-letniego nauczyciela z Kalifornii, który wygrał konkurs z VisitLondon.com.

Gdy Uyanwah zadał pytanie Hawkingowi: „Co ludzkie wady najbardziej chciałbyś zmienić?”, fizyk odpowiedział: „Ludzką słabością, którą najbardziej chciałbym wyeliminować jest agresja. Kiedyś była konieczna dla jaskiniowców do ich przeżycia, by zdobywali żywność, większe terytorium lub partnera do reprodukcji, ale teraz grozi zniszczeniem nas wszystkich". Fizyk podał brytyjskiemu dziennikowi „The Independent”, że głównym przykład takiej niszczycielskiej agresji jest wojna jądrowa, która może zniszczyć ludzką rasę. Zapytany natomiast, jaką ludzką cechę chciałby wzmocnić, Hawking wskazał na empatię, ponieważ to ona może utrzymać ludzi w pokoju. Przetrwanie ludzkości mogłoby też ułatwić kolonizowanie kosmosu. "Wierzę, że odległa przyszłość ludzkości jest nierozerwalnie związana z kosmosem, który stanowi ważne zabezpieczenie dla przetrwania naszego gatunku" stwierdził Hawking. Naukowiec wspomniał również, że badania przestrzeni kosmicznej będą z tego powodu niezwykle istotne. Przyszłość naszego gatunku jest leży w kosmosie, tylko kolonizacja innych planet uniemożliwi zniknięcie ludzkości.

Obce życie

W 2010 roku Hawking powiedział, że jeśli istnieje inteligentne obce życie w kosmosie, to nie musi być wcale przyjazne w stosunku do ludzi. Fizyk w jednym z odcinków serialu popularnonaukowego Into the Universe with Stephen Hawking (Discovery Channel), powiedział: „Jeśli kosmici odwiedzą nas kiedykolwiek, myślę, że efekt takiego spotkania  byłby podobny, jak w przypadku Krzysztofa Kolumba, który przypłynął do Ameryki. Jego przybycie nie okazało się korzystne dla rdzennych Amerykanów. "Zaawansowane obce cywilizacje mogą okazać się podróżnikami chcącymi podbić i kolonizować planety. Zasoby każdej z podbitych planet mogą być dla nich niezbędne w dalszym rozwoju" zauważył Hawking.

 

Opracowano na podstawie:
Stephen Hawking Says These 3 Things Could Destroy Human Civilization

Stephen Hawking podczas uroczystości 50-lecia NASA (21.04.2008) na George Washington University w Waszyngtonie (USA). Fot. NASA/Paul E. Alers
Słowa kluczowe (tagi):