NASA ogłosiła, że 24 grudnia 2024 roku Parker Solar Probe przetrwała swoje rekordowo bliskie zbliżenie do Słońca. Sonda zbliżyła się na odległość zaledwie 6,1 miliona kilometrów od gwiazdy, poruszając się z zawrotną prędkością 692 000 kilometrów na godzinę. To najszybszy ruch kiedykolwiek osiągnięty przez obiekt stworzony przez człowieka.

Sonda Parker Solar Probe została wyniesiona na orbitę 12 sierpnia 2018 roku. 26 grudnia 2024 roku odebrano sygnał, który potwierdził, że sonda przetrwała ekstremalne warunki i działa prawidłowo. To wydarzenie stanowi kluczowy moment w misji, która ma na celu zrozumienie tajemnic Słońca, zwłaszcza jego zewnętrznej atmosfery – korony słonecznej.

Korona słoneczna, mimo że znajduje się dalej od jądra Słońca niż jego powierzchnia, jest znacznie gorętsza. Jej temperatura przekracza milion stopni Celsjusza (dochodzi nawet do 3 milionów stopni), podczas gdy powierzchnia Słońca osiąga „zaledwie” około 5500°C. Sonda Parker Solar Probe została wyposażona w innowacyjną osłonę termiczną wykonaną z kompozytów węglowych. Tarcza dodatkowo została powleczona ceramiczną powłoką w kolorze białym, która odbija promienie słoneczne. Bariera chroni urządzenia pokładowe przed ekstremalnymi temperaturami sięgającymi 1400°C, utrzymując ich wewnętrzne komponenty w stosunkowo chłodnych warunkach, zbliżonych do temperatury pokojowej (około 29°C).

Na pokładzie sondy znalazły się również zaawansowane instrumenty naukowe, takie jak eksperyment FIELDS, który mierzy pola elektryczne i magnetyczne w atmosferze Słońca. Te dane są kluczowe dla zrozumienia dynamiki zjawisk słonecznych, w tym wiatru słonecznego i jego wpływu na przestrzeń kosmiczną oraz technologie na Ziemi. Innym ważnym instrumentem jest też Integrated Science Investigation of the sun (IS☉IS) – zestaw do pomiaru cząstek energetycznych: energetycznych elektronów, protonów i ciężkich jonów przyspieszonych do wysokich energii w atmosferze Słońca i wewnętrznej heliosferze. Sonda jest wyposażona ponadto w dwa teleskopy z detektorami typu CMOS – Wide-field Imager for Solar PRobe (WISPR). Jego zadaniem jest wykonywanie obrazów korony słonecznej i wewnętrznej heliosfery: wiatru słonecznego, koronalnych wyrzutów masy, dżetów i innych struktur zbliżających się i mijających sondę.

Zrozumienie procesów zachodzących na Słońcu ma kluczowe znaczenie nie tylko dla astrofizyki, ale także dla życia na Ziemi. Wiatr słoneczny i zjawiska takie jak burze magnetyczne mogą wpływać na działanie satelitów, systemy nawigacyjne GPS, a nawet sieci energetyczne. Dane zbierane przez sondę Parker, w połączeniu z wynikami misji takich jak europejska Solar Orbiter, pozwalają na tworzenie bardziej precyzyjnych modeli i prognozowania pogody kosmicznej.

Kolejne dwa podejścia na podobną odległość są planowane w marcu i czerwcu 2025 roku.

Opracowano n podstawie:
NASA’s Parker Solar Probe Makes History With Closest Pass to Sun

Artystyczna wizja sondy Parker Solar Probe | fot. NASA/Johns Hopkins APL/Steve Gribben - http://parkersolarprobe.jhuapl.edu/Multimedia/Images.php, Domena publiczna
Słowa kluczowe (tagi):