Jesteś tutaj

Jednym z leków, po który najczęściej sięgają osoby chcące uporać się z przeziębieniem jest aspiryna. Historia tego leku sięga 1899 roku, kiedy to Felix Hoffmann opatentował kwas acetylosalicylowy.

Felix Hoffmann, twórca leku, urodził się w 1868 roku w Ludwigsburgu w Niemczech. Po ukończeniu szkoły początkowo dążył do kariery farmaceuty. Jego praca zafascynowała go tak bardzo, że postanowił poszerzyć swoją wiedzę z tego zakresu, studiując chemię. W 1891 roku ukończył Uniwersytet Monachijski. Dwa lata później obronił doktorat.

Od 1894 roku rozpoczął pracę w laboratorium chemicznym Friedrich Bayer & Co. Tam, dociekliwy naukowiec zastosował acetylowanie kwasu salicylowego bezwodnikiem octowym, dzięki czemu udało mu się stworzyć kwas acetylosalicylowy (ASA) w postaci stabilnej i chemicznie czystej. Po przeprowadzeniu szeregu badań mających na celu prześledzenie reakcji organizmu na substancję, Hoffmann zaobserwował zadowalające efekty: łagodzący ból, obniżenie gorączki i działanie przeciwzapalne.

Firma Friedrich Bayer & Co. zajęła się opracowaniem opłacalnego procesu produkcyjnego, który umożliwiłby dostarczanie obiecującego składnika aktywnego jako produktu farmaceutycznego.

W 1899 roku substancja została wprowadzona na rynek po raz pierwszy pod nazwą handlową Aspirin, początkowo jako proszek dostarczany w szklanych butelkach. Nowatorski lek sprawił, że nazwa firmy Bayer stała się znana na całym świecie.

Po uzyskanym sukcesie na rynku chemicznym i farmaceutycznym, Hoffmann został szefem działu marketingu farmaceutycznego. Kiedy przeszedł na emeryturę w 1928 roku, jego odkrycie sięgnęło rangi światowego. Mimo to, „wynalazca” aspiriny pozostał nieznany w międzynarodowej opinii publicznej. Mieszkał w Szwajcarii aż do swojej śmierci w 1946 roku. Felix Hoffmann nigdy nie był żonaty i nie miał dzieci.

Artykuł przygotowano na podstawie:
https://www.bayer.com/en/history/felix-hoffmann

Felix Hoffmann patrzy przed siebie lekko uśmiechnięty pozuje do zdjęcia)
Słowa kluczowe (tagi):