Portal naukowy „Przystanek Nauka" został wyróżniony w XI edycji ogólnopolskiego konkursu „Popularyzator Nauki 2015" w kategorii nauka w internecie. Wręczenie nagród odbyło się 17 grudnia 2015 roku podczas uroczystej gali w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie 

Z rąk wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego dr. Jarosława Gowina statuetkę oraz pamiątkowy dyplom odebrała dr Agnieszka Sikora, redaktor naczelna portalu. 

Konkurs Popularyzator Nauki, organizowany od 2005 roku przez serwis PAP Nauka w Polsce i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jest najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursem, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w sposób przystępny dla każdego.

Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera wybierała laureatów w czterech podstawowych kategoriach: popularyzatorzy indywidualni, instytucje naukowe, instytucje pozanaukowe oraz media. Kandydaci rywalizowali także o wyróżnienia w kategoriach: nauka w internecie – za internetową aktywność popularyzatorską – oraz sponsor popularyzacji, dla osoby lub przedsiębiorstwa finansowo wspierającego działalność popularyzatorską.

W kategorii popularyzatorzy indywidualni – naukowcy zwyciężyła w tym roku prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska. Od 25 lat popularyzuje medycynę, nauki o żywieniu i farmację kliniczną. Jej wystąpień można wysłuchać podczas festiwali i pikników naukowych, na swoim koncie ma też m.in. cotygodniowy program TVN – „Wiem, co jem” i kilka książek.

W kategorii popularyzatorzy indywidualni – animatorzy popularyzacji nagroda trafiła do Karola Wójcickiego z planetarium Niebo Kopernika Centrum Nauki Kopernik (CNK) w Warszawie. Popularyzacją nauki zajmuje się od 2003 roku, czyli od 15 roku życia. Od 2008 roku jest związany z CNK, gdzie od ponad 4 lat prowadzi pokazy i prezentacje naukowe w planetarium. Regularnie uczestniczy w festiwalach nauki w całej Polsce. Współpracuje z Uniwersytetami Dzieci.

Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie zostało nagrodzone w kategorii instytucje naukowe. To jednostka wspólna Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, powołana w 2008 roku na podstawie uchwał senatów obu uczelni z inicjatywy ks. prof. Michała Hellera. Setka wykładów z serii „Granice Nauki", które trafiają na YouTube, pionierskie w Polsce kursy online, Festiwal Kopernika, współtworzenie działu naukowego w „Tygodniku Powszechnym" – to niektóre przedsięwzięcia placówki. Dzięki Centrum odbywa się też cykl dyskusji „Rozmowy przy kawie", prowadzonych przez ks. prof. Hellera.

W kategorii Instytucje pozanaukowe tytuł popularyzatora nauki 2015 przypadł Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Działającą od ośmiu lat trójmiejską placówkę w 2014 roku odwiedziło 250 tys. gości. Dzieci i dorośli zdobywają tam wiedzę świetnie się bawiąc na ok. 200 interaktywnych eksponatach.

W kategorii media nagroda trafiła do redakcji miesięcznika „Forum Akademickie”. To czasopismo informacyjno-publicystyczne, które zajmuje się polską nauką i szkolnictwem wyższym, powstało w 1991 roku. Redakcja miesięcznika od wielu lat organizuje też konkurs „Skomplikowane i proste" na najlepszy artykuł, w którym młodzi uczeni opiszą swoje badania.

W kategorii sponsor popularyzacji kapituła nie wybrała zwycięzcy. 

Wyróżnienie specjalne otrzymały również wspólnie Agnieszka Henke i Emilia Lewicka-Kalka. Kapituła doceniła zaangażowanie popularyzatorek oraz wspierającej je Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile w działalność Akademii Młodych Odkrywców. Akademia Młodych Odkrywców obchodzi 5-lecie swojego istnienia. Zajęcia są skierowane do uczniów pilskich szkół podstawowych. Uczestniczyło w nich już ponad 320 osób.

Poza tym Kapituła zdecydowała o przyznaniu nagrody specjalnej za całokształt działalności popularyzatorskiej prof. Przemysławowi Wojtaszkowi z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Profesor zajmuje się popularyzacją od niemal 15 lat. Jednym z jego najważniejszych osiągnięć jest ogólnopolska akcja „Noc Biologów”, której jest pomysłodawcą i głównym organizatorem.

Jak co roku redakcja PAP – Nauka w Polsce przyznała też pozaregulaminowe wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. Otrzymał ją Marek Sieczkowski, rzecznik prasowy Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu są m.in.: filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów popularnonaukowych red. Wiktor Niedzicki, archeolog prof. Andrzej Kokowski, a także instytucje takie jak: Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego. 

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Laureaci konkursu Popularyzator Nauki 2015. Fot. PAP/Leszek Szymański
Statuetka dla twórców "Przystanku Nauka" w konkursie Popularyzator Nauki 2015