Wydawałoby się, że era amatorów przypadkowo odkrywających nowe komety już dawno minęła. Nic bardziej mylnego. 12 sierpnia 2023 roku Hideo Nishimura zauważył jasny obiekt i wykonał zdjęcie standardowym aparatem cyfrowym.

Nowo odkryty obiekt nosi formalną nazwę C/2023 P1, ale jest również nazywany kometą Nishimura, od nazwiska Hideo Nishimury, japońskiego fotografa, który jako pierwszy zauważył ją miesiąc temu. Okazuje się, że są duże szanse na obserwowanie jej również w ciągu najbliższych kilku nocy.

Jak odkryto kometę? Nishimura uchwycił kometę 12 sierpnia podczas fotografowania nieba przed wschodem słońca za pomocą aparatu cyfrowego - była to trzecia kometa, którą odkrył. Zgłosił obserwację do Central Bureau for Astronomical Telegrams, które zaalarmowało astronomów na całym świecie. Wielu astronomów na całym świecie, było zaskoczonych faktem, że kometę odkrył obserwator amator. Dziś większość komet jest wykrywana przez zautomatyzowane systemy obserwacyjne prowadzone w  profesjonalnych obserwatoriach na Ziemi i w kosmosie.

Pozostaje pytanie: dlaczego owe profesjonalne systemy nie zauważyły komety Nishimura?  Może to być spowodowane faktem, że wiele teleskopów znajduje się na południowym zachodzie, gdzie czyste pustynne niebo sprawia, że obserwacje są doskonałe przez większość roku… z wyjątkiem późnego letniego sezonu monsunowego, czyli mniej więcej w tym samym czasie, gdy kometa Nishimura osiągnęła szczytową jasność.

Biorąc pod uwagę nieprzewidywalność komet, nikt nie może powiedzieć tego na pewno, ale obecnie wydaje się, że kometa może być dobrym obiektem do obserwacji. Od czasu odkrycia jej jasność wzrosła, a droga przez wewnętrzny Układ Słoneczny została określona. W miarę, jak kometa będzie zbliżać się do Słońca, jasność z pewnością będzie rosnąć i może stać się obiektem widocznym gołym okiem. Problem polega na tym, że kometa będzie również kątowo blisko Słońca, więc będzie można ją zobaczyć tylko w czasie zachodu lub wschodu Słońca. Obiekt znajdzie się tak blisko Słońca - wewnątrz orbity Merkurego - że jej jądro może się rozpaść.

Oby dojrzeć kometę, oczywiście trzeba udać się w miejsce oddalone od świateł miasta. Można ją znaleźć około półtorej godziny przed wschodem Słońca na lewo od Wenus, na wschodzie tuż nad horyzontem. Innym sposobem na odnalezienie komety jest spojrzenie na lewo od Regulusa, jasnej gwiazdy w gwiazdozbiorze Lwa. Po 11 września kometa Nishimura spadnie poniżej horyzontu, a następnie pojawi się ponownie na zachodnim niebie 15 września. Będzie jednak trudniejsza do znalezienia wieczorem ze względu na jasność zachodzącego Słońca.

Opracowano na podstawie:
Introducing Comet Nishimura

Kometa Nishimura | Image credit: Dan Bartlett/NASA
Słowa kluczowe (tagi):