2 marca wczesnym rankiem czasu polskiego rosyjska kapsuła Soyuz wylądowała w stepach Kazachstanu. Na jej pokładzie byli amerykański astronauta Scott Kelly oraz rosyjscy kosmonauci Michaił Kornienko i Siergiej Wołkow 

Dla astronautów NASA to nowy rekord przebywania na orbicie Ziemi. Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS Scott Kelly i Michaił Kornienko spędzili 340 dni. Przypomnijmy, że dotychczasowy rekord pobytu w kosmosie ustanowił rosyjski kosmonauta Walerij Polakow w latach 1994–1995 i wynosi on 14 miesięcy.

To była już jego czwarta misja kosmiczna amerykańskiego astronauty. Scott Kelly przez cały czas przebywania na ISS prowadził bardzo aktywne życie w internecie, gdzie zamieszczał liczne zdjęcia, filmy i teksty. Wzbudził ogromne zainteresowanie i sympatię internautów, którzy dzięki niemu mogli podziwiać przepiękne obrazy Ziemi: widoki zórz polarnych czy burz widzianych ze stacji kosmicznej. Scott Kelly jednak był przede wszystkim głównodowodzącym stacji i przeprowadzał liczne doświadczenia.

Choć każda misja kosmiczna ma znaczenie historyczne, ta się wyróżnia. Podstawowym celem „One-year Mission”, w którym Scott Kelly wziął udział razem z Michaiłem Kornienką, jest zbadanie psychicznych i fizycznych skutków długotrwałego przebywania w kosmosie: od wpływu izolacji na kondycję psychiczną astronautów, poprzez spadek możliwości umysłowych i ruchowych, po niekorzystne zmiany w mięśniach, kościach czy florze bakteryjnej. Zagrożeniem są zaburzenia w przepływach płynów, spowodowane brakiem grawitacji. Mogą one prowadzić także do problemów ze wzrokiem, na które uskarżał się Kelly podczas misji. Interesującym eksperymentem jest także projekt „Twins Study”, mający na celu porównanie danych, dotyczących Scotta z jego bratem bliźniakiem, Markiem, również astronautą, który spędził ten rok na Ziemi. Po raz pierwszy w historii misja umożliwi zbadanie bliźniąt w celu przeanalizowania efektów długotrwałych lotów kosmicznych na poziomie molekularnym. Naukowcy mają wyjątkową możliwość skupienia się na porównaniu niemal identycznych genomicznych i omicznych profili braci, czego jeszcze nigdy nie przeprowadzono w badaniach kosmicznych człowieka. Ten nowy kierunek badań, zbliżony do medycyny spersonalizowanej, przyniesie na pewno wiele intersujących wyników i spostrzeżeń. Wszystkie one są niezbędne do przeprowadzenia kolejnego kroku – w kierunku załogowej misji na Marsa, którą NASA planuje na następną dekadę.

Opracowano na podstawie:
NASA Astronaut Scott Kelly Returns Safely to Earth after One-Year Mission

Więcej informacji na stronie: 
One-Year Mission

 

Kapsuła statku kosmicznego Soyuz TMA-18M rankiem 2 marca 2016 roku zmierza ku Ziemi. Fot. NASA/Bill Ingalls
Załoga Soyuza TMA-18M po wylądowaniu w Kazachstanie. Fot. NASA/Bill Ingalls
Astronauta NASA Scott Kelly i rosyjski kosmonauta Michaił Kornienko. Fot. NASA/Bill Stafford
Scott Kelly przygotowujący się do spaceru na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Fot. NASA
Scott Kelly oraz Siergiej Wołkow i Michaił Kornienko. Fot. NASA
Słowa kluczowe (tagi):