NASA planuje misję mającą na celu przechwycenie asteroidy i umieszczenie jej na orbicie okołoksiężycowej. Agencja kosmiczna wybrała już kilku potencjalnych kandydatów do przechwycenia. Asteroid Redirect Mission (ARM) jest zaplanowana na wczesne lata 20. XXI wieku 

Asteroid Redirect Mission stanowi część programu NASA, mającego na celu przygotowanie odpowiedniej technologii wymaganej do podróży na Marsa w latach 30. roku XXI wieku. Misja jest również częścią innej inicjatywy poświęconej asteroidom. Obejmuje ona program Asteroid Grand Challenge, którego celem jest przyspieszenie wysiłków NASA w poszukiwaniach planetoid potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi.  

Plan NASA został ogłoszony już w 2013 roku. Od tego czasu wyłoniono ponad 1000 asteroid bliskich Ziemi, które uznano za obiekty nadające się do przechwycenia. Spośród nich wybrano cztery, które mogłyby być najlepszymi kandydatami do projektu ARM. Naukowcy przewidują, że w ciągu kilku najbliższych lat zostaną odkryte kolejne bliskie Ziemi asteroidy. Zostaną zbadane pod względem prędkości ich poruszania się, orbity, rozmiaru i wirowania. Dopiero wtedy, około roku 2019, zapadnie decyzja o asteroidzie docelowej dla misji ARM.

Pod koniec obecnej dekady NASA planuje uruchomienie w ramach misji ARM specjalnego robota kosmicznego. Sonda miałaby przechwycić asteroidę, stosując ramiona robota. Po zagarnięciu bryły planetoidy, sonda przekieruje ją na stabilną orbitę wokół Księżyca, która nazywa się „Distant Retrograde Orbit”. NASA od 2011 roku projektuje ciężką rakietę nośną Space Launch System (SLS). Rakieta będzie przeznaczona do wynoszenia na orbitę pojazdów załogowych, jak i bezzałogowych. Jej podstawowym zadaniem będzie realizacja programów dalekiej eksploracji kosmosu, m.in. umożliwienie powrotu na Księżyc i lotów załogowych na Marsa. Ma również wynieść na orbitę statek kosmiczny Orion, który weźmie udział w zbadaniu asteroidy w połowie lat 20. XXI wieku.  

Asteroidy to pozostałości z czasów powstawania Układu Słonecznego. Pobranie próbek z asteroid oraz ich zbadanie pozwoliłoby naukowcom dokonać nowych odkryć na temat powstania naszego Układu Słonecznego i początków życia na Ziemi. Jest też łakomym kąskiem dla przedsiębiorców, którzy upatrują w asteroidach źródło ważnych i cennych minerałów oraz związków chemicznych. 

Jak zatem widać, projekt ma potrójne zadanie: ochronne (ma stanowić jeden ze sposobów wyłapywania niebezpiecznych dla Ziemi dużych obiektów typu planetoida), naukowe (badanie początków Układu Słonecznego i życia na Ziemi) oraz ekonomiczne (eksploracja cennych minerałów z asteroid). 

 

Opracowano na podstawie:
What Is NASA's Asteroid Redirect Mission?

Artystyczna wizja statku kosmicznego przechwytującego asteroidę. Fot. NASA
Słowa kluczowe (tagi):