14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. Tego dnia w 1891 roku urodził się Frederick Banting, kanadyjski fizjolog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny. Zajmował się działaniem hormonu wytwarzanego w trzustce zwierzęcej. W 1922 roku wspólnie z Charlesem Bestem odkrył insulinę, co wkrótce okazało się przełomem w leczeniu cukrzycy.

Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna – pomysłodawca Światowego Dnia Cukrzycy organizowanego od ponad 30 lat – alarmuje, że cukrzyca wymyka się nam spod kontroli. Na świecie chorujących na cukrzycę jest obecnie 537 milionów osób i liczba ta wciąż rośnie. Szacuje się, że w 2030 roku wzrośnie do 640 milionów, a w 2045 do 780 milionów! W Polsce chorujących na cukrzycę jest ok. 3 milionów, a do 2030 roku liczba ta powiększy się o kolejny milion. Choć także w naszym kraju osób z cukrzycą i stanem przedcukrzycowym gwałtownie przybywa, to po raz pierwszy od wielu lat są także pozytywne sygnały pozwalające mieć nadzieję, że pacjenci będą leczeni zgodnie z polskimi i międzynarodowymi wytycznymi, a bieżąca opieka nad nimi ulegnie poprawie.

Cukrzyca (Diabetes mellitus) jest przewlekłą chorobą, której przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny. Niedobór insuliny prowadzi do zaburzeń w zakresie wykorzystania glukozy przez komórki organizmu, co powoduje zwiększenie stężenia glukozy we krwi (hiperglikemię) oraz wydalanie glukozy wraz z moczem. Cukrzyca charakteryzuje się także zaburzeniami metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek. Według "Zaleceń klinicznych dotyczących postępowania u chorych na cukrzycę 2018" Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego cukrzyca jest to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią wynikającą z defektu wydzielania i/lub działania insuliny. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, zwłaszcza oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. 

Skuteczna terapia cukrzycy opiera się na 3 filarach: efektywnym systemie ochrony zdrowia gwarantującym dostęp do nowoczesnych technologii lekowych i sprzętowych, wyedukowanym pacjencie, który stosuje się do zaleceń lekarskich oraz zasadach zdrowego trybu życia i lekarzu, który umiejętnie koordynuje leczenie. W Polsce od dawna brakuje diabetologów, co utrudnia pacjentom regularny dostęp do porady lekarskiej. Istnieje szansa, że i ten problem uda się przezwyciężyć w nieodległym czasie wraz z wdrożeniem w praktyce opieki koordynowanej w ramach POZ obejmującej m.in. cukrzycę.

Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 roku przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation - IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (World Health Organization - WHO) jako odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie. Inicjatorem obchodów Światowego Dnia Cukrzycy w Polsce jest Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości szerokich kręgów społeczeństwa na temat przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą. Warto pamiętać, że liczba przypadków cukrzycy wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne.

Źródło: http://www.mojacukrzyca.org

 

Światowy Dzień Cukrzycy, logo
Słowa kluczowe (tagi):