Jesteś tutaj

30 czerwca i 1 lipca 2017 roku w Instytucie Kultur i Literatur Anglojęzycznych na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu odbywać się będzie międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Corpus HistoricUS: the Body in/of History” współorganizowana przez doktoranckie koło naukowe H/Story.

Tematem konferencji są szeroko rozumiane zagadnienia ciała i cielesności w narracjach historycznych – od cielesności rozumianej metaforycznie jako figury narracyjnej po bardzo dosłowne odniesienia do ciała w tekstach historycznych i w historiografii. Pośród zagadnień poruszanych przez prelegentów z Europy, obu Ameryk oraz Azji znajdą się m.in. takie kwestie, jak: historia odwzorowywań ciała w kulturze, cielesność jako przestrzeń (w) historii, historyczne geografie cielesności, choroby oraz kulturowe odwzorowania śmierci w historii, monstrualność ciała w narracjach historycznych i okołohistorycznych, transcielesność i estetyka cielesności w historii oraz traumatyzacja cielesności w historii i zorientowane na cielesność historie traumy.

Gośćmi honorowymi, którzy wygłoszą konferencyjne wykłady plenarne, będą dr Willemijn Ruberg (Uniwersytet w Utrechcie, Holandia), dr Richard Sugg (Uniwersytet w Durham, Wielka Brytania) oraz prof. dr hab. Zbigniew Białas (Uniwersytet Śląski w Katowicach).

Konferencja w całości odbędzie się w języku angielskim, a szczegółowe informacje na jej temat dostępne są na stronach: https://corpushistoricus.wordpress.com oraz www.ikila.us.edu.pl/index.php/badania/konferencje.

 

Międzynarodowa konferencja naukowa „Corpus HistoricUS: the Body in/of History” (Rys. Marta Gorgula)