29 sierpnia 2022 roku miał nastąpić start rakiety Space Launch System (SLS). Początkowo został przełożony na 3 września. Drugi termin jednak również został odwołany z powodu wycieku płynnego wodoru. Od tego czasu zespół inżynierów intensywnie pracuje nad uszczelnieniem połączenia między przewodem zasilającym rakietę w płynny wodór w mobilnej wyrzutni a rakietą SLS. 

Wykonywanie prac wymaga od techników ustawienia specjalnej obudowy wokół obszaru roboczego, aby chronić sprzęt przed warunkami atmosferycznymi i innymi warunkami środowiskowymi, ale umożliwia inżynierom przetestowanie naprawy w warunkach kriogenicznych lub superzimnych. Wykonywanie pracy w takich okolicznościach pozwala zespołom zebrać jak najwięcej danych, aby zrozumieć przyczynę problemu. Zespoły mogą także zawrócić rakietę do budynku montażu pojazdów Vehicle Assembly Building (VAB) w celu wykonania dodatkowych prac, które nie wymagają korzystania z urządzeń kriogenicznych dostępnych tylko na lądowisku.

Aby spełnić obecne wymagania amerykańskiego poligonu rakietowego The Eastern Range (ER), który obsługuje wystrzeliwanie pocisków i rakiet z dwóch głównych głowic startowych zlokalizowanych w Cape Canaveral Space Force Station i Kennedy Space Center (KSC) na Florydzie, dotyczących certyfikacji systemu zakończenia lotu, NASA musiałaby skierować rakietę i statek kosmiczny z powrotem do VAB przed kolejną próbą wystrzelenia, aby zresetować baterie systemu. Dodatkowo zespoły sprawdzą pokrycia płyt na innych połączeniach, aby upewnić się, że w tych miejscach nie ma przecieków. W przypadku siedmiu głównych linii każdy przewód może mieć wiele punktów połączenia. Kolejne informacje na temat decyzji dotyczących startu zapadną 19 września 2022 roku.

Misja Artemis I to nie tylko krok w kierunku powrotu na Księżyc, ale przede wszystkim pierwszy zintegrowany test systemów eksploracji kosmosu: statku kosmicznego Orion, rakiety Space Launch System (SLS) i systemów naziemnych w Kennedy Space Center na Cape Canaveral na Florydzie. Pierwsza z serii coraz bardziej skomplikowanych misji, Artemis I będzie testem lotu bezzałogowego. Podczas lotu statek kosmiczny wystartuje na najpotężniejszej rakiecie na świecie i poleci dalej niż jakikolwiek statek kosmiczny zbudowany dla ludzi. Będzie podróżować ponad 450 000 km od Ziemi i tysiące kilometrów poza Księżyc w ciągu około 4 do 6 tygodni misji. Orion pozostanie w kosmosie dłużej niż jakikolwiek statek dla astronautów bez dokowania do stacji kosmicznej i wróci na Ziemię.

Opracowano na podstawie: 
Teams Continue to Review Options for Next Attempt, Prepare to Replace Seal

Więcej na temat misji Artemis 1: 
Kierunek Księżyc! A to jeszcze nie ostateczny cel…

Rakieta NASA Space Launch System (SLS) ze statkiem kosmicznym Orion na pokładzie na szczycie mobilnej wyrzutni w Kennedy Space Center na Florydzie | Image credit: NASA/Joel Kowsky
Słowa kluczowe (tagi):