4 czerwca 2019 roku w godz. od 10.00 do 14.00 w Bibliotece Śląskiej w Katowicach (lac Rady Europy 1) odbędzie się jubileuszowa sesja naukowa „Geografia i geografowie na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. W 90. rocznicę założenia Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego w Katowicach”. 

W tym roku regionalny oddział Polskiego Towarzystwa Geograficznego (PTG) obchodzi 90-lecie działalności. Decyzję o utworzeniu oddziału w Katowicach zarząd główny PTG podjął w maju 1929 roku. 

Spotkanie, współorganizowane przez Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej, zainauguruje dyrektor Biblioteki Śląskiej dr hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek oraz przewodniczący Oddziału Katowickiego PTG dr hab. Adam Hibszer, który przybliży również uczestnikom początki działalności regionalnego oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

Program:

godz. 10.00 Powitanie uczestników sesji przez dyrektora Biblioteki Śląskiej dr hab. prof. UŚ  Zbigniewa Kadłubka oraz przewodniczącego Oddziału Katowickiego PTG dr. hab. Adama Hibszera

godz. 10.15–12.00 sesja cz. 1
Dr hab. Adam Hibszer „Początki działalności Oddziału PTG w Katowicach”
Dr hab. prof. UŚ Urszula Myga-Piątek „Współczesne kierunki badao geograficznych w Uniwersytecie Śląskim”
Dr hab. Renata Dulias „Krajobraz Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego na tle granic przyrodniczych”
Dr hab. Damian Absalon „Zbiorniki wodne i ich możliwości w kontekście łagodzenia skutków zmian klimatu (na przykładzie miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii)”

Godz. 12.00-12.30 Przerwa kawowa

Godz. 12.30-13.30 Sesja cz. 2
Prof. dr hab. Jerzy Runge „Społeczno-gospodarcze i przestrzenne wyzwania przemian konurbacji katowickiej”
Dr hab. Sławomir Sitek „Aktualne problemy demograficzne i gospodarcze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii”

Sesji będzie towarzyszyć wystawa „100 lat Polskiego Towarzystwa Geograficznego”

Wstęp wolny

Logo PTG
Słowa kluczowe (tagi):