Jesteś tutaj

Niezwykle interesujące osiągnięcie dla higieny i bezpieczeństwa w szpitalach i wszędzie tam, gdzie ludzie mogą pozostawiać zarazki. Naukowcy opracowali nowatorski materiał tekstylny, który sam się dezynfekuje. Niezależne badania pokazały, że może redukować liczbę bakterii nawet o 90 proc.

Na drzwiach w budynkach szpitali, w miejscu, którego dotykają lekarze, pacjenci i odwiedzający, kiedy chcą otworzyć drzwi, najczęściej zamocowane są aluminiowe płyty, łatwe do wyczyszczenia, ale jednak niezupełnie higieniczne. Naukowcy zaprojektowali właśnie specjalne tekstylium, którym można zastąpić tamte płyty. Jego niezwykłą cechą jest to, że praktycznie nie pozostają na nim żadne zarazki. Samodezynfekujące się urządzenie – znane jako Surfaceskins – jest wynikiem siedmiu lat pracy badaczy z Uniwersytetu w Leeds.

Drzwi szpitali są uznawane za jeden z najsłabszych punktów w walce o higienę w szpitalach, ponieważ niezliczoną liczbę razy są dotykane zarówno przez członków zespołu medycznego, jak i postronne osoby, których zdrowia i higieny nie możemy być pewni. Tymczasem wystarczy jedno dotknięcie brudnych rąk, by powstało ryzyko rozprzestrzenienia się choroby.

Specjalne poduszki Surfaceskins zainstalowane na drzwiach przy zetknięciu z ręką będą uwalniać niewielką ilość alkoholowego żelu, dezynfekując powierzchnię przed kolejnym dotknięciem. Jest to urządzenie o stosunkowo niskich kosztach użycia i powinno być wymieniane raz na tydzień albo po tysiącu dotknięć (zamiast myte kilka razy dziennie).

Oczywiście Surfaceskins nie może zastąpić dotychczasowych procedur higienicznych w szpitalach, związanych przede wszystkim z myciem rąk i strojami ochronnymi. Stanowią jedynie kolejne zabezpieczenie. Eksperci uważają też, że dzięki wyraźnemu projektowi graficznemu dodatkowo podniosą uwagę i świadość higieny wśród osób wchodzących do szpitalnych pomieszczeń.

Badania efektywności tego urządzenia zostały właśnie opublikowane w czasopiśmie „Journal of Hospital Infection”. W badaniach porównano ich skuteczność z aluminiowymi płytami i zauważono wyraźne zmniejszenie liczby mikrobów, m.in. groźnych dla człowieka bakterii S. aureus, E. coli i E. Faecalis.

Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii w 2014 roku przez National Institute for Care and Excellence tylko w tym kraju około 300 tysięcy osób rocznie pada ofiarą infekcji szpitalnych, czasem prowadzących do bardzo niebezpiecznych chorób.

Wynalazek chronią cztery patenty. Ich właścicielem jest spółka spin-off, która zamierza wprowadzić urządzenie na rynki całego świata, nie tylko do szpitali. Urządzenia można też instalować w instytucjach publicznych i prywatnych przedsiębiorstwach. 

 

Źródło badań: E.L. Best et al, „The potential of alcohol release doorplates to reduce surface contamination during hand contact”, „Journal of Hospital Infection” (2017). 

Podstawa opracowania i źródło zdjęć: artykułu „A novel textile material that keeps itself germ-free” opublikowanego w serwisie phys.org.

Urządzenie Surfaceskins zainstalowane na drzwiach szpitala. Credit: Surfaceskins