6 lutego 2018 roku firma SpaceX wysłała w kosmos rakietę Falcon Heavy, najpotężniejszą rakietę, jaką kiedykolwiek skonstruowano. Jako ładunek testowy na szczycie rakiety Elon Musk umieścił czerwony samochód Tesla Roadster z manekinem w skafandrze astronauty na pokładzie.

Potężna rakieta Falcon Heavy wystartowała z historycznej platformy startowej Apollo w Kennedy Space Center na Florydzie. Falcon Heavy składa się z ciężkiej rakiety nośnej, której konstrukcja jest oparta na pierwszym stopniu rakiety Falcon 9 FT, oraz trzech boosterów, mniejszych rakiet nośnych wielokrotnego użytku. Trzy boostery wyniosły rakietę ku niebu, a następnie dwa pomyślnie wylądowały na ziemi. Główny booster miał wylądować na statku bezzałogowym na Oceanie Atlantyckim, ale z powodu problemów z silnikiem nie zdołał trafić w statek i uderzył w wodę.

Elon Musk, założyciel firmy SpaceX, obawiał się, że jego eksperymentalna 23-kondygnacyjna rakieta może eksplodować z siłą prawie 2 tys. ton trotylu.

– To była chyba najbardziej ekscytująca rzecz, jaką kiedykolwiek widziałem – powiedział Musk na konferencji prasowej, która odbyła się po starcie rakiety. – Nauczyło mnie to, że szalone rzeczy mogą się spełnić. Naprawdę nie sądziłem, że to się uda.

Musk przyznał, że jego ładunek testowy jest dość śmieszny, ale start rakiety Falcon Heavy, którego koszt wynosi jednorazowo ok. 90 milionów dolarów, może wstrząsnąć przemysłem „wynoszeniowym”.

– Oznacza to, że jesteśmy w stanie zaoferować wystrzelenie ciężkiego ładunku... za niewiele więcej niż koszt Falcona 9 – powiedział Musk dziennikarzom w poniedziałek 5 lutego 2018 roku, odnosząc się do rakiety jednosilnikowej SpaceX o wartości 62 milionów dolarów. – Jeśli nam się to uda, to koniec gry dla wszystkich innych rakiet.

Klucz do niskiego kosztu Falcon Heavy leży w możliwości ponownego użycia jego boosterów, z których każdy kosztuje dziesiątki milionów dolarów. Inne dostępne obecnie na rynku boostery rakietowe są jednokrotnego użytku.

SpaceX nie zamierzał ponownie używać żadnego z trzech boosterów, chociaż Musk powiedział, że firma znajdzie zastosowanie dla dwóch, które powróciły w stanie nienaruszonym.

W samochodzie umieszczonym na pokładzie rakiety został umieszczony manekin nazwany Starmanem. Starman ubrany jest w autentyczny skafander astronauty firmy SpaceX. Ponadto Tesla Roadster zaopatrzony jest w zestaw kamer wideo, które dostarczają niesamowitych widoków. Można je śledzić przez ok. 12 godzin od startu, czyli do momentu wyczerpania się baterii. Ekscentryczny Elon Musk zapewnił swojemu gwiezdnemu podróżnikowi dodatkowe atrakcje. W drodze na Marsa manekin „słucha” utworu... Life on Mars? Davida Bowiego, ale kiedy znudzi mu się muzyka, może słuchać Fundacji, kultowej książki Isaaca Asimova.

Rakieta przeszła przez pas Van Allena, czyli obszar intensywnego promieniowania korpuskularnego otaczającego Ziemię. To region, gdzie znajdują się naładowane cząstki o wielkiej energii (głównie elektrony i protony) schwytane w pułapkę ziemskiego pola magnetycznego. Cząstki poruszają się po trajektoriach zbliżonych do helis, których osie są równoległe do linii pola magnetycznego, łączących obydwa ziemskie bieguny magnetyczne. Cząstki te mogą powodować uszkodzenia komponentów elektronicznych satelitów i innych statków kosmicznych przebywających przez dłuższy czas w strefie oddziaływania pasów Van Allena. Teraz przez statkiem sześciomiesięczna podróż w kierunku Marsa, podczas której SpaceX będzie stale monitorować zachowanie rakiety, zbierając różnego rodzaju dane i szykując się już do kolejnych kosmicznych przedsięwzięć. 

– Gdybyśmy chcieli, moglibyśmy dodać jeszcze dwa dodatkowe boostery boczne i uczynić z rakiety Falcon Super Heavy z... ponad 4 tysiącami ton ciągu – powiedział Musk. – Przy wystarczającej ilości paliwa i odpowiedniej trajektorii system ma wystarczającą siłę ciągu, aby wprowadzić ładunek cięższy niż samochód do Plutona, nie mówiąc już o Marsie.

Opracowano na podstawie:
SpaceX launched the most powerful rocket on Earth today — and shot Elon Musk's Tesla Roadster toward Mars

Źródło zdjęć: https://www.flickr.com/photos/spacex

Tesla Roadster firmy SpaceX. Fot. SpaceX/YouTube
Start rakiety Falcon Heavy. Fot. SpaceX
Lądowanie boosterów. Fot. SpaceX
Tesla Roadster firmy SpaceX. Fot. SpaceX
Słowa kluczowe (tagi):