Dr Kathy Niakan, która pracuje w Francis Crick Institute w Londynie, wystąpiła o zgodę na wykorzystanie techniki edycji genów CRISPR/Cas9 w swoich badaniach, aby lepiej zrozumieć rolę kluczowych genów w ciągu kilku pierwszych dni rozwoju zarodka ludzkiego

Biolog rozwojowa dr Kathy Niakan, która od dziesięciu lat zajmuje się badaniem rozwoju człowieka, otrzymała pozwolenie od władz Wielkiej Brytanii na modyfikację ludzkich embrionów za pomocą techniki edycji genów CRISPR/Cas9. Niakan, która pracuje w Francis Crick Institute w Londynie, wystąpiła o zgodę na wykorzystanie tej techniki w badaniach, aby lepiej zrozumieć rolę kluczowych genów w ciągu kilku pierwszych dni rozwoju zarodka ludzkiego. Naukowczyni stwierdziła, że jej podstawowym celem jest lepsze poznanie genów potrzebnych do powstania embrionu ludzkiego, które następnie pozwalają na rozwój zdrowego dziecka. Uważa ona, że jej badania są niezwykle ważne z powodu występowania wysokiej liczby poronień i niepłodności. Na 100 zapłodnionych jaj mniej niż 50 osiąga wczesne stadium blastocysty, 25 implantu w łonie matki, a tylko 13 rozwija się przez ponad trzy miesiące. W stadium blastocysty niektóre komórki organizują się w celu wykonywania określonych ról – niektóre przechodzą do formy łożyska, inne woreczka żółtkowego, a jeszcze inne do pozostałych części ludzkiego ciała. Nie wiadomo, jak i dlaczego tak się dzieje, że niektóre części naszego DNA są bardzo aktywne na tym etapie. Jest prawdopodobne, że geny kierują tym wczesnym etapem rozwoju, ale nie wiadomo, jaka jest ich rola i co powoduje poronienia.

To pierwszy przypadek na świecie, gdy zostaje zatwierdzona modyfikacja DNA w ludzkich embrionach. Badania będą odbywać się w Francis Crick Institute w Londynie i mają one na celu wyłącznie zapewnienie lepszego zrozumienia najwcześniejszych chwil życia ludzkiego. W dalszym ciągu za nielegalne uznaje się wszczepienie zmodyfikowanych embrionów do ciała kobiety. Badania będą przeprowadzane w ciągu pierwszych siedmiu dni od zapłodnienia. W tym czasie dochodzi do przekształcenia zapłodnionej komórki jajowej w strukturę zwaną blastocystą, zawierającą 200–300 komórek.

The Human Fertilisation and Embryology Authority (HFEA), instytucja, która udziela pozwolenia na pracę z ludzkimi embrionami, plemnikami i komórkami jajowymi w Wielkiej Brytanii, zatwierdziła wniosek dr Niakan na posiedzeniu komisji 14 stycznia 2016 roku. Debata na temat etyki edycji genomów embrionalnych trwała jednak przez kilka lat. Krytycy uważają, że badania takie, jakie prowadzi dr Niakan mogą być pierwszym krokiem w kierunku „projektowania dzieci”, a nawet eugeniki. Jednak wielu naukowców z zadowoleniem przyjęło decyzję HFEA. Badania i eksperymenty rozpoczną się w ciągu kilku następnych miesięcy. 

 

Opracowano na podstawie:
U.K. researcher receives permission to edit genes in human embryos
Scientists get 'gene editing' go-ahead

 

Ludzki embrion. Fot. Duncan Hull/Flickr (CC BY 2.0)
Słowa kluczowe (tagi):