Jesteś tutaj

Sylwestrowa zmiana daty jest zwykle zachętą do rozważań, co czeka nas w nadchodzącym roku. Przystanek Nauka przedstawia kilka spraw, którymi na pewno będziemy interesować się w roku 2024. Nie jest to absolutnie wybór kompletny, raczej zachęta do dyskusji.

Całkowite zaćmienie Słońca nad Ameryką Północną

8 kwietnia nad Kanadą, Stanami Zjednoczonymi i Meksykiem przebiegać będzie trasa całkowitego zaćmienia Słońca. To zjawisko zawsze budzi wielkie zainteresowanie, a skoro dziać się będzie tym razem nad USA to możemy liczyć także na intensywny spektakl medialny.

Więcej: https://science.nasa.gov/eclipses/future-eclipses/eclipse-2024/what-to-expect/

 

Przełomy w medycynie

Jakie zmiany czekają nas w medycynie – w jaki sposób osiągnięcia współczesnej nauki zmienią codzienną praktykę lekarską w 2024 roku? Zapytano o to lekarzy i badaczy zatrudnionych w Massachusetts General Hospital, szpitalu klinicznym Uniwersytetu Harvarda. Zwracają uwagę między innymi na wzmożenie udziału sztucznej inteligencji w diagnostyce. Ostatnie badania pokazują też możliwość rozszerzenia zastosowania leków przeciwcukrzycowych (m.in. inhibitorów SGLT2) na leczenie niewydolności serca, chorób układu sercowo-naczyniowego i nerek, a także otyłości. Badacze wiele obiecują sobie też po nowych rozwiązaniach w terapiach nowotworowych.

Więcej: Mass General Scientists Predict Big ‘Breakthroughs’ In Medicine For 2024

 

Sztuczna inteligencja w edukacji

Narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji weszły szturmem do naszego życia prywatnego i zawodowego w mijającym roku. Wcale nie jest łatwo przewidzieć, jak będzie wyglądał ich rozwój w roku 2024 – większość opinii jest raczej zapobiegawczą zapowiedzią dalszego postępu w tym, w czym AI już zaczęła funkcjonować, czyli w modelach językowych, wsparciu analitycznym i motorem napędowym innowacji w nauce i gospodarce. Jako zagrożenia i wyzwania przedstawia się udział AI w zarządzaniu (na poziomie instytucji i państw) i w wyścigu zbrojeń. Największą niewiadomą pozostaje hasło tak zwanej silnej sztucznej inteligencji (Artificial General Intelligence, AGI).

Jednym z wyzwań, które niewątpliwie czeka nas w nadchodzącym roku jest zrozumienie i dobre zaplanowanie roli sztucznej inteligencji w edukacji. Medialny obraz jak Chatu GPT odrabiającego zadanie na zlecenie uczniów jest tylko wierzchołkiem całego tematu. Przed kreatorami środowiska edukacyjnego stają najpoważniejsze pytania o to, czym w ogóle powinna być edukacja w świecie, w którym narzędzia mogą zrobić za nas prawie wszystko, czego dotąd oczekiwali edukatorzy. Co to w ogóle znaczy uczyć się w tak wyglądającym świecie? Czego powinniśmy nauczyć młodych ludzi, skoro nie wiemy, jaka przyszłość ich czeka? Jakie narzędzia powinni opanować, a przed czym należy ich bronić?

Więcej: AI is transforming how science is done. Science education must reflect this change

 

Eksploracja Księżyca

W nadchodzącym roku zainteresowanie astronomów skoncentruje się na Księżycu, który już w 2023 roku był świadkiem wielu zupełnie nowych przedsięwzięć, częściowo udanych (indyjski lądownik), czasem zakończonych porażką (rozbicie rosyjskiej sondy kosmicznej). Ale to wzmożenie ruchu jest tylko preludium dla tego, co zaplanowane jest na rok 2024. Pierwszy start w stronę Srebrnego Globu zaplanowany jest już na 8 stycznia. Wtedy wystrzelony ma być lądownik niosący narzędzia badawcze w ramach programu Artemis. Ma to być też pierwsza próba dla zupełnie nowego rozdziału – komercyjnego dostarczania towarów na Księżyc (NASA Commercial Lunar Payload Services). To przedsięwzięcie będzie powtarzane przez cały rok 2024 w postaci wielu kolejnych startów.

Najważniejszą inicjatywą jest jednak misja Artemis II, która rozpocznie się w listopadzie 2024. W ramach tego przedsięwzięcia czworo astronautów NASA spędzi 10 dni w podróży dookoła Księżyca i z powrotem. To kolejny etap planowanego na 2025 rok powrotu człowieka na Księżyc.

Więcej: https://www.nasa.gov/events/

 

50 tygodni w Europejskim Mieście Nauki

Od dawna kibicujemy naszym rodzimym Katowicom w realizacji wielkiego przedsięwzięcia – Europejskiego Miasta Nauki 2024. Obok wielkich wydarzeń, takich jak Euroscience Open Forum w czerwcu i 8. Śląski Festiwal Nauki w grudniu, czeka nas cała masa ciekawych wydarzeń, uporządkowanych pod hasłem 50 tygodni w Mieście Nauki. Co tydzień inny temat ma być głównym motywem i okazją do organizacji spotkań, warsztatów dla szkół i wydarzeń dla wszystkich chętnych. Zaczyna się od tygodnia zimna, tygodnia skarbów i tygodnia rysunku, ale my szczególnie ostrzymy sobie zęby na tydzień humoru w lutym, tydzień kosmiczny w marcu i tydzień wirusów w kwietniu.

Więcej: https://us.edu.pl/europejskie-miasto-nauki/50-tygodni-w-miescie-nauki/

zamarznięte krople w powiększeniu