2 listopada 2000 roku na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) przybyła pierwsza załoga w składzie: William Shepherd, Jurij Gidzenko oraz Sergiej Krikalow

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) powstała w wyniku połączenia projektów budowy rosyjskiej stacji Mir-2, amerykańskiej Freedom oraz europejskiej Columbus. Miały one na celu spełnienie marzenia o stałym pobycie ludzi w kosmosie. Udało się je zrealizować 2 listopada 2000 roku, kiedy to na ISS dotarła pierwsza stała załoga w składzie: William Shepherd, Jurij Gidzenko oraz Siergiej Krikalow.

Młoda stacja kosmiczna początkowo składała się z zaledwie trzech modułów, w tym modułu Zaria, modułu serwisowego Zvezda i modułu Unity. Komandor William Shepherd oraz inżynierowie lotu, Siergiej Krikalow i Jurij Gidzenko, spędzili w kosmosie 141 dni.  

Stacja okrąża Ziemię w odległości około czterystu kilometrów. Ma prawie sto dziesięć metrów długości i ponad siedemdziesiąt szerokości. Po Słońcu i Księżycu jest ona najjaśniejszym obiektem na nocnym niebie. Do tej pory odwiedziło ją dwieście dwadzieścia osób, w tym turyści. Nad całym programem czuwa sto tysięcy ludzi z 17 krajów.

Stacja to dziś wielkie kosmiczne laboratorium naukowe – również najdroższe. W ciągu tych piętnastu lat przeprowadzono na ISS ponad 1700 eksperymentów naukowych. Technologie, których użyto na pokładzie ISS, znalazły zastosowanie w medycynie, inżynierii, ekologii itp. Wymienić można chociażby system odzyskiwania wody pitnej, laser używany w operacjach okulistycznych, rozwój badań nad szczepionkami, system monitoringu katastrof naturalnych itp.

Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonano łącznie 252 loty kosmiczne. Obecnie do lotów na ISS służą rosyjskie statki załogowe Sojuz oraz bezzałogowe Progress, japoński HTV, europejski ATV, a także komercyjne Dragon i Cygnus.

Obecna załoga ISS (wyprawa nr 45) składa się z sześciu członków, to astronauci NASA Scott Kelly i Kjell Lindgren, japoński astronauta Kimiya Yui i weterani kosmonauci Siergiej Wołkow, Michaił Kornienko i Oleg Kononienko. Kelly i Kornienko przebywają na stacji już prawie rok.

Więcej informacji na temat ISS na stronie: International Space Station

 
00:00
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS. Fot. NASA
Słowa kluczowe (tagi):