Jesteś tutaj

Być może patrząc na suchą, skalistą powierzchnię Marsa trudno to sobie wyobrazić, ale badania przyniosły nam już sporo dowodów, że kiedyś ta planeta była pokryta morzami i oceanami. Jak dotąd naukowcy uważali, że z czasem woda wyparowała z tej planety pod wpływem światła słonecznego. Najnowsze badania pokazują, że mogło być zupełnie inaczej – wodę wchłonąć mogła skorupa Czerwonej Planety.

– Ponieważ Ziemia i Mars mają wiele wspólnych cech, lubimy karmić się nadzieją, że znajdziemy ślady życia na Marsie – opowiada dr Brendan Dyck z kanadyjskiego Simon Fraser University w Burnaby (niedaleko Vancouver w prowincji Kolumbia Brytyjska), współautor publikacji w tygodniku „Nature”. – Dawno temu obie planety miały podobne warunki dla powstania i zachowania życia, ale z biegiem (milionów) lat z powierzchni Marsa zniknęła cała woda, a wraz z nią, warunki do życia.

Zespół, do którego należy Dyck, obliczył, jaką ilość wody mogą wchłonąć skały mineralne tworzące skorupę Marsa. Modelując zachowania wody w zetknięciu ze skorupą Ziemi i Marsa na wczesnych etapach istnienia tych planet, badacze ustalili, że marsjańska skorupa mogła zaabsorbować ponad dwukrotnie więcej ilości wody niż ziemska, skutecznie wysuszając powierzchnię planety.

Wyniki badań pozwalają przypuszczać, że nawet wody o głębokości 300 metrów na powierzchni Marsa mogło być zaabsorbowane przez skorupę planety i jest teraz „zamknięte” w mikroskopijnych strukturach mineralnych.

– Byłoby niezwykle trudno stworzyć i utrzymać na Marsie życie w formie jaką znamy, nawet jeśli woda powierzchniowa przetrwałaby na powierzchni kilka milionów lat – uzupełnia Dyck. – Z perspekrywy ewolucji rozumiemy, że takie procesy potrzebują nie milionów ale miliaródw lat utrzymywania się odpowiednich warunkow.

Badania pokazują więc, że skład mineralny skorupy skalistej planety odgrywa ważną rolę jeśli chodzi o to, czy woda jest w stanie utrzymać się na powierzchni przez dłuższy czas, a tym samym – być ważnym czynnkiem w powstawaniu i utrzymywaniu życia na planecie.

 

Publikacja badań źródłowych w tygodniu „Nature”. doi:10.1038/nature25031

Opracowano na podstawie artykułu Mars’ surface water: we finally know what happened—SFU study opublikowanego na stronie internetowej Simon Fraser University (sfm.ca).

 

Interesuje Cię ten temat? Chcesz poznać inne badania na temat Marsa i obecności wody na tej planecie? Sprawdź tag: Mars.

Fot. Simon Fraser University
Słowa kluczowe (tagi):