Od 13 do 15 października w Katowicach odbędzie się Śląski Festiwal Nauki. Przystanek Nauka objął patronat medialny nad wydarzeniem

Różnorodne pokazy, ciekawe eksperymenty, stoiska tematyczne, wystawy, prezentacje i wykłady ze wszystkich obszarów wiedzy – to wszystko składa się na program Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice 2016. Największe w regionie wydarzenie naukowe organizują śląskie uczelnie wraz z Miastem Katowice. Jego celem jest pokazanie, że nauka może być interesująca i inspirująca. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu kierowane jest do mieszkańców regionu i miłośników nauki w każdym wieku.

Festiwal, który będzie się odbywać od 13 do 15 października 2016 roku w Katowicach, ma być świętem nauki. Naukowcy, studenci oraz popularyzatorzy nauki podzielą się swoją wiedzą, opowiedzą o ciekawych badaniach, którymi się zajmują, zaprezentują wynalazki, przeprowadzą niezwykłe ekzperymenty. Uczestnicy Festiwalu będą mieli możliwość między innymi: złożyć drukarkę 3D, wziąć udział w warsztatach szyfrowania, dowiedzieć się, dlaczego nie można być wiecznie młodym, czy komputer może przewidzieć przyszłość, w jaki sposób przygotowuje się prognozę pogody, jaki jest wpływ muzyki na stan psychiczny, czy Szekspir czuł bluesa i po co Iron Manowi kostium. W chemicy sprawią, że coś zmieni kolor, coś błyśnie, coś zniknie, a coś się pojawi. Astrofizycy opowiedzą, jak powstają fale grawitacyjne oraz jakie są sznse, że ludzkość kiedyś skolonizuje inne ciała niebieskie. W programie wydarzenia zaplanowano ponadto pokazy hologramów, programowania robotów z LEGO, prezentację prototypu drona do oprysku jako alternatywnego rozwiązania w rolnictwie, jak również stoisko pokazowe, przy którym będzie można poznać tradycyjne sposoby wyrobu piwa.

Istotną częścią wydarzenia będzie XII Śląski Studencki Festiwal Nauki – impreza kulturalno-naukowa organizowana przez studentów z pięciu śląskich uczelni. Swoje dokonania naukowe i pasje młodzi naukowcy zaprezentują 13 października na katowickim Rynku. Wśród tegorocznych propozycji znalazły się między innymi degustacja „Mam w kuchni robaki”, zawody w lataniu dronem czy Open Stage – największy pokaz talentów na Śląsku.

Daty, które warto zapamiętać:

13.10.2016 r., katowicki Rynek – XII Śląski Studencki Festiwal Nauki,
14–15.10.2016 r., Międzynarodowe Centrum Kongresowe – Śląski Festiwal Nauki Katowice 2016 oraz XII Śląski Studencki Festiwal Nauki. 

Śląski Studencki Festiwal Nauki 2016 jest finansowany w ramach umowy 833/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Więcej informacji na stronach:

https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice
http://www.slaskifestiwalnauki.us.edu.pl

Program:
http://www.slaskifestiwalnauki.us.edu.pl/index.php/program

 
00:00
Śląski Festiwal Nauki Katowice 2016 - logo
Słowa kluczowe (tagi):