żywność
Czy UE chce nas zmusić do jedzenia owadów?
Mąkę z owadów od teraz będzie można znaleźć w chlebie, herbatnikach, makaronie, ciastkach czy innych przetworzonych produktach. Dr hab. Dominik Chłond, prof. UŚ z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego wyjaśnia, czy faktycznie jest się czego obawiać.
WERONIKA CYGAN: Panie Profesorze, jakie owady mogą wejść w skład takiej mąki z owadów? Czy może to być dowolny gatunek? Chodzi o dorosłe owady czy również larwy?
PROF. DOMINIK CHŁOND: Zgodnie z...
Owady jako odpowiedź na kryzys żywnościowy
W styczniowym (2023) numerze czasopisma „Science” ukazały się dwa artykuły relacjonujące wyniki niezależnych badań, prezentujące możliwość wprowadzenia owadów jako źródła pożywienia do globalnego rynku żywności. Ma to być reakcja na trwający i rozwijający się kryzys żywności, związany z globalnymi nierównościami, ostatnio z wojną na Ukrainie, a w dalszej perspektywie z kryzysem klimatycznym.
Swoje badania przedstawiły dwie pary badaczy. Naukowcy z Indii Arup Kumar Hazarika z Cotton...
Wyrzucamy jedną trzecią uprawianej przez nas żywności
Badania sugerują również, że kraje o wysokich dochodach marnują tyle żywności, ile produkuje Afryka Subsaharyjska.
Te odpady żywnościowe trafiają następnie na wysypiska śmieci, gdzie gniją, co uwalnia gazy cieplarniane. A kiedy to połączymy z ilością energii potrzebną do wyprodukowania, wytworzenia, transportu i przechowywania tej żywności, to wyliczymy, że dostarczamy do atmosfery oszałamiające 3 miliardy ton dwutlenku węgla. Ujmując to w kontekście, gdyby marnowanie żywności było...