Jesteś tutaj

7–9 grudnia 2024 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach będzie się odbywała 8. edycja Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice. 

Tegoroczna odsłona wydarzenia będzie zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Ósma edycja ŚFN po raz kolejny dostarczy Wam niesamowitych wrażeń! W trakcie trzech festiwalowych dni będziecie mogli odkrywać fascynujące naukowe tajemnice i zdobywać wiedzę z różnych dziedzin. Udział w Festiwalu to również niepowtarzalna okazja, by spotkać wiele inspirujących osobistości ze świata nauki.

Tegoroczna edycja Festiwalu będzie odbywać się w następujących godzinach:

7 grudnia (sobota): 12:00–18:00;
8 grudnia (niedziela): 10:00–18:00;
9 grudnia (poniedziałek): 8:00–17:00.

W poniedziałek 9 grudnia Międzynarodowe Centrum Kongresowe będą mogły odwiedzić grupy zorganizowane (głównie uczniowie i studenci). W tym dniu zapraszamy również osoby biorące udział w 8. ŚFN indywidualnie, jednak ze względu na większą liczbę uczestników zachęcamy, by indywidualnie odwiedzić Festiwal szczególnie w godzinach popołudniowych i wówczas z większą swobodą korzystać z festiwalowych aktywności.

 

Nauka na wyciągnięcie ręki podczas 8. ŚFN!

Przypominamy, że Festiwal jest darmowy i dostępny dla wszystkich zainteresowanych! Przygotowaliśmy dla Was mnóstwo aktywności, dzięki którym będziemy mogli wspólnie eksplorować różnorodne dziedziny nauki. W programie 8. ŚFN Katowice znalazły się m.in. wykłady, warsztaty, pokazy i inne ciekawe wydarzenia. Po raz kolejny w przestrzeni festiwalowej przygotowane zostały jedyne w swoim rodzaju strefy specjalne, takie jak strefa kosmosu, strefa gamingu czy strefa AI. Nie może Was tam zabraknąć!

Informacje o aktywnościach odbywających się w ramach 8. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice znajdziecie w zakładce „Program Festiwalu” na naszej stronie. W najbliższym czasie będziemy sukcesywnie uzupełniać program o kolejne wydarzenia.

Aby wziąć udział w 8. ŚFN, należy zarejestrować się na wydarzenie i pobrać bezpłatną wejściówkę (indywidualną lub dla grupy zorganizowanej), która pozwala korzystać z większości festiwalowych aktywności. Na wybrane sceny, warsztaty i część wykładów prowadzone są osobne zapisy z uwagi na konieczność wprowadzenia limitu miejsc.

Rejestracja dla grup zorganizowanych obejmuje udział w ŚFN w poniedziałek 9 grudnia – to właśnie w ten dzień uczniowie, nauczyciele i studenci będą mieć wyjątkową okazję, by uczestniczyć w setkach wydarzeń popularyzujących naukę i sztukę.

Formularze rejestracyjne dostępne są w zakładce „Zarejestruj się na 8. ŚFN” na naszej stronie.

Wraz z rozpoczęciem rejestracji i zapisów udostępniliśmy wybrane punkty programu 8. ŚFN. Kolejna tura zapisów na aktywności objęte limitem rozpocznie się 15 listopada.

 

Wydarzenie specjalne – Wieczór w Mieście Nauki

W sobotę 7 grudnia o godz. 19:00 na Scenie Głównej Festiwalu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbędzie się wydarzenie specjalne. W programie Wieczoru Miasta Nauki:

wstęp: „Jaka jest przyszłość Miasta Nauki?”;
koncert muzyki filmowej w wykonaniu orkiestry.

Wydarzenie jest bezpłatne i objęte odrębną rejestracją (na to wydarzenie nie wystarczy ogólna wejściówka). O terminie i szczegółach rejestracji poinformujemy wkrótce.

 

Wyjątkowe osobistości ze świata nauki na 8. ŚFN Katowice

Jak co roku, na Śląskim Festiwalu Nauki Katowice spotkacie wyjątkowych gości specjalnych z Polski i zagranicy. Swoją wiedzą i pasją podzielą się z odwiedzającymi m.in. prof. Jeff Forshaw, prof. Jerry Coyne, prof. Menno Schilthuizen, Aga Szuścik, Karol Wójcicki, dr Tomasz Rożek, dr Anna Chrobry, Samuel McKee, Róża Hajkuś, dr Souvik Mukherjee, Grzegorz Wątroba, dr inż. Natalia Wendler, dr Anna Fogtman, prof. Antoni Dudek.

Więcej informacji o gościach 8. ŚFN znajdziecie w zakładce „Goście specjalni 8. ŚFN” na naszej stronie.

Siłą Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice są również wybitni naukowcy – specjalistki i specjaliści w różnych dyscyplinach nauki, szanowane twórczynie i szanowani twórcy oraz popularyzatorki i popularyzatorzy nauki reprezentujący wszystkie uczelnie współorganizujące ŚFN. Więcej przeczytacie o nich na naszej stronie w zakładce „O ŚFN”.

Nie możemy również nie wspomnieć o ambasadorach Festiwalu, którzy z nieocenionym zaangażowaniem wspierają to wydarzenie! Spośród nich na 8. ŚFN Katowice będą z nami: dr Tomasz Rożek, Wiktor Niedzicki, Jarosław Juszkiewicz, Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka, dr Agata Kołodziejczyk, prof. Katarzyna Kłosińska, dr Łukasz Lamża, Łukasz Wilczyński i Jan Pomierny.

Więcej informacji znajdziecie w zakładce „Ambasadorzy” na naszej stronie.

 

Przystanek Nauka na 8. ŚFN

Tradycyjnie będzie można spotkać się z naszymi gośćmi na dwóch Przystankach Nauki. Zachęcamy do zapoznania się z programem: Przystanek Nauka: Centrum i Przystanek Nauka: Pętla.  

 

Konkursy w ramach 8. ŚFN Katowice

Nieodłączną częścią Festiwalu są również konkursy popularyzujące naukę. W trakcie ósmej edycji wydarzenia poznamy laureatki i laureatów:

Śląskiej Nagrody Naukowej,
Nagrody POP Science,
Przeglądu Garażowych Wynalazków OFF Science,
konkursu Młodzi dla przyszłości Śląska.

Szczegółowe informacje o 8. ŚFN znajdziecie na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych (na Facebooku i Instagramie). Zachęcamy również do subskrybowania Supernovej – newslettera Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice oraz Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, a także do pobrania aplikacji Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice (dostępnej w Google Play i Apple App Store) oraz aplikacji Europejskiego Miasta Nauki (również dostępnej w Google Play oraz Apple App Store).

8. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Województwo Śląskie i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (współgospodarze), a także Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Częstochowska, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu Społeczna odpowiedzialność nauki II.

Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejska Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych (REA). Unia Europejska ani REA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Sponsorem Złotym festiwalu jest PKO Bank Polski. Sponsorem Srebrnym jest ING Bank Śląski,  iStudies by iSpot. Sponsorami festiwalu są: All 4 Comms Ltd. i Fakro Sp. Z o.o. Partnerem Złotym jest Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA. Partnerem Srebrnym jest Sieć Badawcza Łukasiewicz. Partnerami strategicznymi i głównymi patronami medialnymi są: Polityka, Wiedza i Życie, Świat Nauki oraz Pulsar. Partnerami są: Lasy Państwowe, Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, Centrum Kopernika / Copernicus Center, Centrum Nauki Experyment w Gdyni, Aglo Festiwal, Przestrzeń Słowa, Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry”, Muzeum Śląskie, Do dzieła. Mobilna Pracownia plastyczno-sensoryczna, Bajka Pana Kleksa, Fundacja W TO MI GRAJ, Mobilna strefa kreatywności, Przedszkole SUPER Giganci, Centrum Kreatywności 1000 klocków by Bricks4kidz, Animacje Megi.

Patronatem honorowym objęli wydarzenie: Minister Edukacji Narodowej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Finansów, Narodowe Centrum Nauki, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej, Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Prezydent Miasta Katowice, Prezydent Miasta Gliwice Katarzyna Kuczyńska-Budka, Prezydent Miasta Sosnowiec, Prezydent Miasta Zabrze, Prezydent Miasta Bytom, Prezydent Miasta Chorzów, Burmistrz Miasta Cieszyna, Prezydent Miasta Bielsko-Białej, Prezydent Miasta Częstochowy.

Głównymi patronami medialnymi 8. Śląskiego Festiwalu Nauki są: Onet i TVP Nauka. Głównym regionalnym patronem medialnym jest Radio Katowice. Patronatem medialnym objęli wydarzenie: PAP Nauka w Polsce, Forum Akademickie, Radio 357, Gazeta Wyborcza, Dziennik Zachodni, Radio Bielsko, Radio Express, Radio eM, Charaktery, wKatowicach.eu, Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny, „Świerszczyk” Magazyn dla dzieci.

Fioletowa plansza z napisem 8. Śląski Festiwal Nauki Katowice