Jesteś tutaj

Chociaż psy uchodzą za najmądrzejsze (a na pewno za najlojalniejsze!) zwierzęta, ich zdolności odbioru słów są – jak pokazują badania węgierskich naukowców – mocno ograniczone. „Najlepsi przyjaciele człowieka” nie rozróżniają wyrazów podobnych , różniących się tylko jedną głoską.

Nowe studia wskazują, że dla psów słowa takie jak „krok” i „kruk” brzmią tak samo, co czyni je podobnymi do niemowląt. Dzieci jednak  w wieku 14–20 miesięcy zaczynają uczyć się, że różne słowa niosą ze sobą różne znaczenia, a „krok” i „kruk” to dwa inne wyrazy. Właśnie nabycie tej umiejętności pozwala dzieciom na szybki przyrost znanego im słownictwa.

– Taka zmiana nie zachodzi niestety u psów. Być może dalsze badania potwierdzą, że właśnie to uniemożliwia tym czworonogom przyswojenie większej liczby słów – mówi dr Attila Andics z Wydziału Etologii na budapeszteńskim Uniwersytecie Loránda Eötvösa.

Badania, których wyniki opublikowano w „Royal Society Open Science”, polegały na monitorowaniu techniką encefalografii (EEG) fal mózgowych 17 bardzo ułożonych psów. To jedno z pierwszych badań z wykorzystaniem EEG na psach nieśpiących i bez wcześniejszego specjalnego treningu. Zwierzęta przychodziły do laboratorium wraz ze swoimi właścicielami, a gdy już przyzwyczaiły się do nowego środowiska, siadały – również z panami – na materacu. Wówczas naukowcy przymocowywali elektrody do głów psów za pomocą taśmy.

Następnie pieskom puszczano nagrane wcześniej: (1) słowa, które znały (np. komendy typu „siad”), (2) bezsensowne słowa, które brzmiały podobnie do tych znanych, oraz (3) bezsensowne słowa brzmiące zupełnie inaczej.

Mózgi psów bardzo szybko rozróżniały słowa (1) od słów (3), ale pomiędzy słowami (1) a słowami (2) do rozróżnienia nie dochodziło. Wcześniej takie właśnie zjawisko zaobserwowano już u dzieci przed 14. miesiącem życia.

Co ciekawe, wcale nie chodzi o to, że psy nie słyszą różnych dźwięków – omawiane badania dowiodły, że psy rozróżniają pojedyncze głoski takie jak |g|, |d| czy |o|. Może jednak występować u nich pewna wybiórczość uwagi i przetwarzania, która uniemożliwia im odbiór wszystkich dźwięków składających się na słowo.

 

Opracowano na podstawie artykułu „Dogs will never speak human. Here's why.” opublikowanego na portalu Live Science

Fot. pixabay.com
Słowa kluczowe (tagi):