Jesteś tutaj

Misja kosmiczna Mars Perseverance rover rozpocznie się 30 lipca o godzinie 13:50 (czasu polskiego). Sześciokołowy robot wielkości dużego samochodu i ważący 1040 kg jest piątym, zdecydowanie najbardziej nowoczesnym marsjańskim łazikiem NASA. Po siedmiu miesiącach podróży Perseverance ma wylądować w kraterze Jezero 18 lutego 2021 roku.

W poniedziałek (27 lipca) NASA wydała w końcu komunikat „go for launch” dla misji „Mars Perseverance”. Jak potwierdza administrator NASA Jim Bridenstine, wykonano przegląd gotowości i wszystko jest na dobrej drodze do startu. Start ma nastąpić w czwartek 30 lipca o godzinie 7:50 czasu lokalnego ze słynnego Przylądka Canaveral na Florydzie, czyli o 13:50 czasu polskiego. W przestrzeń kosmiczną sprzęt zostanie wyniesiony przez rakietę nośną Atlas V, wyprodukowaną przez spółkę United Launch Alliance.

Łazik Mars Perseverance waży 2300 funtów (1040 kg), porusza się na sześciu kołach i jest najbardziej zaawansowaną technologicznie maszyną, z tych które jak dotąd człowiek wysłał na inną planetę. Jest wyposażony w robotyczne ramię, zestaw kamer i mikrofonów, a także w niewielki helikopter – pierwsze urządzenie, które podejmie próbę latania na Marsie.

Jednym z głównych celów badawczych misji Perseverance jest największe wyznanie astrobiologii – pytanie o to, czy na Marsie istniało kiedyś życie. Łazik będzie zbierał próbki skał i gleby, które podda analizie na miejscu, a także przygotuje w taki sposób, żeby przyszła misja mogła zabrać je na Ziemię. Co więcej, łazik jest wyposażony w specjalne lasery i skanery z promieniami rentgena, których zadaniem jest poszukiwanie skamieniałych śladów bakterii, które mogły żyć kiedyś na Czerwonej Planecie, kiedy była jeszcze znacznie cieplejsza i bardziej przyjazna potencjalnemu życiu.

Misja startuje właśnie teraz, ponieważ między połową lipca a połową sierpnia Ziemia i Mars są w najlepszej pozycji dla potencjalnej podróży. NASA starało się wystartować jak najwcześniej, ponieważ właśnie teraz warunki są najbardziej sprzyjające.

W tym roku w stronę Marsa wyruszyły już dwie inne misje – pierwszy raz w historii swoje misje marsjańskie przygotowali Chińczycy i przedstawiciele Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Chińska Misja Tianwen-1 wystartowała 23 lipca. Ważący pięć ton statek kosmiczny wyruszył w stronę Marsa z lądownikiem, orbiterem i łazikiem. Chińska misja w dużej mierze była owiana tajemnicę – nie wiadomo ile kosztowała i nie mamy też wielu informacji z tego, jak była przygotowywana. Wiemy, że misja ma dotrzeć na marsjańską orbitę w lutym, a do samego lądowania ma się przygotowywać jeszcze kilka kolejnych tygodni. Orbiter ma pracować przez co najmniej rok, a żywotność łazika zaplanowana jest na 90 dni marsjańskich (około 93 dni ziemskie). Cele misji są związane z badaniem struktur geologicznych planety, jej powierzchni i klimatu.

Natomiast misja marsjańska „Hope” (ang. nadzieja) to pierwsza w ogóle misja kosmiczna Zjednoczonych Emiratów Arabskich i całego arabskiego świata. Start misji nastąpił 20 lipca. Arabowie wystrzelili w stronę Marsa tylko orbiter – nie planują lądowania – ale za to jego misja jest niezwykle ambitna. Zadaniem Hope jest zbadanie i pełne obrazowe przedstawienie atmosfery planety, badanie dynamiki klimatu i zmian pogodowych w niskiej części atmosfery. Celem misji jest także sprawdzenie dlaczego i w jaki sposób atmosfera Marsa przepuszcza wodór i tlen, które „uciekają” z jego powierzchni do przestrzeni kosmicznej.

***

Odliczanie jest wciąż widoczne na stronie https://mars.nasa.gov/mars2020/. Start rakiety będzie transmitowany na kanale NASA na YouTube i we wielu innych mediach. Dla osób zainteresowanych tematem podróży kosmicznych to prawdziwe święto, które NASA podsyca na przykład tym, że tym razem – każdy z nas może polecieć na Marsa. Na swojej stronie internetowej NASA przyjmujowało też rezerwacje na karty pokładowe. Na Marsa nie polecą oczywiście wszystkie osoby, ale wszystkie dane osobowe. W tej chwili NASA zbiera już zapisy dla chętnych na kolejne misje - do 2026 roku. Już teraz (stan na 28 lipca 2020) na kolejny start zapisało się już 626,978 osób, w tym ponad 3,500 z Polski i co najmniej dwie z redakcji Przystanku Nauka.

 

Źródła:

https://mars.nasa.gov/mars2020/

https://www.space.com/china-tianwen-1-mars-mission-launch.html

https://www.emiratesmarsmission.ae/

karta pokładowa Przystanku Nauka - źródło: NASA