Jesteś tutaj

Wykład prof. zw. dr. hab. Jacka Jani „Okłady z lodu”, który odbył się 11 stycznia 2018 roku, był kolejnym z cyklu wystąpień „Czy da się schłodzić ziemię? O cieplejszym klimacie, ekstremach pogodowych i znaczeniu Arktyki”. Referaty prof. Jani były jedną z odsłon wykładów mistrzowskich organizowanych przez Uniwersytet Śląski.

Prof. zw. dr hab. Jacek Jania to światowej klasy badacz lodowców i środowiska obszarów polarnych, uznany geomorfolog i specjalista z zakresu teledetekcji, międzynarodowy autorytet w zakresie badań lodowców uchodzących do morza. Prowadził badania glacjologiczne i geomorfologiczne na Spitsbergenie, na Islandii i na Alasce, a także w Tatrach i na terenie północnej Polski. Uczestnik ponad 30 wypraw na Spitsbergen, wieloma z nich kierował. Ceniony nauczyciel akademicki.

Wykład prof. Jacka Jani „Globalna klimatyzacja”

Wykłady mistrzowskie to jedna z inicjatyw uświetniających jubileusz 50-lecia istnienia Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od listopada 2017 do maja 2018 12 wybitnych naukowców śląskiej uczelni w swoich wykładach przybliżało rzeczywistość w ujęciu jednej z 12 dyscyplin.