Jesteś tutaj

W środę 13 stycznia 2016 roku o godz. 15.30 w sali sympozjalnej nr III na IV piętrze w budynku Wydziału Nauk Społecznych przy ul. Bankowej 11 odbędzie się kolejne spotkanie w ramach XIV edycji Seminarium „Problem granic w filozofii i nauce”

Wykład zatytułowany „Kot Schrödingera” wygłosi prof. dr hab. Maciej Maśka z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego.

Tak swoje wystąpienie streszcza sam prelegent:

„Czy kraina czarów, którą odwiedza Alicja, jest dziwna? Czy to co potrafi Harry Potter jest niezwykłe? A Narnia, Śródziemie, rycerze Jedi, Batman?

Podczas wykładu postaram się pokazać, że nasz świat i prawa nim rządzące są nie mniej zadziwiające. Oczywiście nie wszystko – ta jego część, która jest bezpośrednio dostępna naszym zmysłom jest z definicji »normalna«. Ale gdy przyjrzymy mu się w skali atomowej, okaże się, że nie potrafimy zrozumieć zachowania elektronu czy fotonu. Potrafimy wyliczyć, jak będzie się zachowywać, potrafimy to wykorzystać w praktyce, ale nie potrafimy zrozumieć, dlaczego zachowuje się tak odmiennie od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. A może jedynie nie potrafimy nazwać tego, co obserwujemy?

W trakcie wykładu przedstawię, jak na początku ubiegłego wieku doszło do rewolucji w – wydawałoby się – dobrze ugruntowanym rozumieniu mechanizmów rządzących przyrodą. Pokażę niektóre problemy, które ona zrodziła, a z którymi do tej pory nie potrafimy sobie poradzić. Tytułowy kot Schrödingera jest przykładem takiego problemu, innym może być paradoks Einsteina-Podolskiego-Rosena.

A jednak mechanika kwantowa – bo o niej tu mowa – działa i mimo kłopotów ze zdroworozsądkowym zrozumieniem, z powodzeniem wykorzystywana jest w praktycznych zastosowaniach.”

 

Wykład „Kot Schrödingera”