mechanika kwantowa
Czy udało się stworzyć pierwszy tunel czasoprzestrzenny?
Tunel powstał jak hologram z kwantowych bitów informacji, czyli qubitów, przechowywanych w maleńkich obwodach nadprzewodnikowych. Manipulując qubitami, fizycy przesyłali informacje przez tunel. Artykuł na temat tego osiągniecia został opublikowany 30 listopada 2022 roku w czasopiśmie „Nature”.
Zespół kierowany przez Marię Spiropulu zaimplementował nowatorski protokół „teleportacji przez tunel czasoprzestrzenny” przy użyciu komputera kwantowego Google’a pod nazwą Sycamore...
Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki 2022
4 października 2022 chwilę po godzinie 11.45 Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła przyznanie Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki 2022. Laureatami zostali:
1) Alain Aspekt, Université Paris-Saclay i École Polytechnique, Palaiseau, Francja
2) John F. Clauser, J.F. Clauser & Assoc., Walnut Creek, Kalifornia, USA
3) Anton Zeilinger Uniwersytet Wiedeński, Austria
„za eksperymenty ze splątanymi fotonami, ustalenie naruszenia nierówności Bella i pionierską...
Nowe metody kwantowej komunikacji
Komunikacja kwantowa, polegająca na przesyłaniu informacji za pomocną zestawu pojedynczych cząstek – najczęściej za pomocą splątanych fotonów – ma szansę stać się całkowicie bezpieczną formą komunikacji. Podglądanie czy śledzenie takiego przekazu jest praktycznie nie wykonalne, a ktokolwiek spróbuje to zrobić, pozostawi po sobie wyraźne ślady.
Niestety, przesłanie kwantowej informacji jest znacznie trudniejsze niż użycie tradycyjnych kanałów, takich jak linie światłowodowe....
Strony
- 1
- 2
- 3
- 4
- następna ›
- ostatnia »