Jesteś tutaj

W środę 14 października 2015 roku o godz. 15.30, tradycyjnie już w sali sympozjalnej nr III na IV piętrze w budynku Wydziału Nauk Społecznych przy ul. Bankowej 11, zainaugurowana zostanie XIV edycja seminarium „Problem granic w filozofii i nauce”

Wykład pt. „Czy są granice poznawcze w farmakologii? – moje doświadczenie” wygłosi prof. dr hab. n. med. Tadeusz F. Krzemiński z Katedry i Zakładu Farmakologii Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Prof. Krzemiński tak streszcza swoje wystąpienie:
„Na tak postawione pytanie przez Szanownych Kolegów z Instytutu Filozofii oraz Instytutu Fizyki, kierując się analizą logiczną i doświadczeniem, należy odpowiedzieć, że jako takich granic poznawczych nie ma. Są natomiast liczne ograniczenia, w tym dwa główne: ludzkie, czyli poznawcze, oraz technologiczne. I głównie ograniczenia poznawcze będą nicią wiodącą mojego wystąpienia. Podczas wykładu przedstawię mi.in. przykłady historyczne dotyczące inspiracji kierującymi uczonymi w próbach zrozumienia przez nich otaczającego świata, trochę historii medycyny związanej z powstaniem i rozwojem farmakologii, różnice w zrozumieniu i podejściu do świata ożywionego – biologii, dwie przykładowe sagi, które doprowadziły do powstania nowych leków (o które się nieco otarłem), moje przemyślenia dotyczące powstawania postępu w farmakologii na kanwie najbardziej intuicyjnego rozkładu teoretycznego prawdopodobieństwa oraz opowiem, jak powstawały i powstają współcześnie leki, a także jak widzę przyszłość rozwoju farmakologii i farmakoterapii”. 

Serdecznie zapraszamy!