Jesteś tutaj

W środę 17 stycznia 2017 roku o godz. 15.30 w sali sympozjalnej nr III na IV piętrze w budynku Wydziału Nauk Społecznych przy ul. Bankowej 11 odbędzie się kolejny wykład w ramach osiemnastej edycji seminarium „Problem granic w filozofii i nauce”.

Referat zatytułowany „Czasoprzestrzeń – granice poznania” wygłosi prof. dr hab. Jan Sładkowski z Zakładu Astrofizyki i Kosmologii w Instytucie Fizyki UŚ (Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii). 

Prof. Sładkowski tak streszcza swoje wystąpienie:
„Czas i przestrzeń stanowią istotną część naszej rzeczywistości. Zrozumienie natury przestrzeni i ruchu jest jednym z najważniejszych wyzwań nauki i filozofii. Od zarania dziejów najwięksi myśliciele poświęcali tym zagadnieniom wiele uwagi. Miało to wielki wpływ na rozwój geometrii i mechaniki nieba. W czasie wykładu krótko omówimy historię naszych wyobrażeń o naturze czasu i przestrzeni. Więcej uwagi poświecimy wyobrażeniom czasoprzestrzeni w dobie mechaniki kwantowej i ogólnej teorii względności. Termin wyobrażenia jest tu użyty celowo, gdyż – tak naprawdę – wiemy stosunkowo niewiele. Nie przeszkadza nam to w tworzeniu różnych modeli matematycznych czasoprzestrzeni, które są składnikami modeli i teorii fizycznych. Zwrócimy uwagę na istotność różnicy między rzeczywistością i jej matematycznym modelem.

Ile mamy wymiarów przestrzennych ? Ile czasowych? Jak wielki jest Wszechświat? Czy coś takiego jak czasoprzestrzeń w ogóle istnieje? Przekonamy się, że Natura skrywa przed nami wiele tajemnic. Niestety, ważnej części z nich prawdopodobnie nigdy nie poznamy.”

 

18. edycja seminarium „Problem granic w filozofii i nauce”
Słowa kluczowe (tagi):
,