Jesteś tutaj

grafika abstrakcyjna - heliza DNA i molekuły, siatka w tle
30.11.2022

Ruchome miniformy sztucznego życia

Źródłem wszelkiego poruszania się i przemieszczania istot biologicznym są ruchy komórek. Wydaje się, że ruch każdego stworzenia dałoby się sprowadzić do opisu ruchu jego komórek – każdej z osobna i działających wspólnie. Niestety, póki co niewiele wiemy o przyczynach ruchliwości komórek i o tym jak w ogóle powstała w toku ewolucji zdolność do przemieszczania się.

Badacze z japońskiego Osaka Metropolitan University postanowili przetestować genetyczne i komórkowe podstawy poruszania,...

Niesporczak
09.09.2021

Zaskakujący sposób chodzenia niesporczaków

Pulchne i niezgrabne niesporczaki są jednymi z najmniejszych organizmów na Ziemi, które posiadają kończyny. Dla naukowców te „wodne niedźwiadki” z wielu powodów stanowią szalenie interesujący obiekt badań. Mnóstwo uwagi poświęcono już ich odporności na ekstremalne temperatury, promieniowanie słoneczne czy możliwości przetrwania w próżni kosmicznej. Dotąd jednak mało miejsca poświęcano sposobowi ich poruszania się.

Niesporczaki posiadają miękkie segmentowane ciało i cztery pary...

18. edycja seminarium „Problem granic w filozofii i nauce”
11.01.2018

Wykład „Czasoprzestrzeń – granice poznania”

Referat zatytułowany „Czasoprzestrzeń – granice poznania” wygłosi prof. dr hab. Jan Sładkowski z Zakładu Astrofizyki i Kosmologii w Instytucie Fizyki UŚ (Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii). 

Prof. Sładkowski tak streszcza swoje wystąpienie:
„Czas i przestrzeń stanowią istotną część naszej rzeczywistości. Zrozumienie natury przestrzeni i ruchu jest jednym z najważniejszych wyzwań nauki i filozofii. Od zarania dziejów najwięksi myśliciele...

Strony