ruch
Ruchome miniformy sztucznego życia
Źródłem wszelkiego poruszania się i przemieszczania istot biologicznym są ruchy komórek. Wydaje się, że ruch każdego stworzenia dałoby się sprowadzić do opisu ruchu jego komórek – każdej z osobna i działających wspólnie. Niestety, póki co niewiele wiemy o przyczynach ruchliwości komórek i o tym jak w ogóle powstała w toku ewolucji zdolność do przemieszczania się.
Badacze z japońskiego Osaka Metropolitan University postanowili przetestować genetyczne i komórkowe podstawy poruszania,...
Zaskakujący sposób chodzenia niesporczaków
Pulchne i niezgrabne niesporczaki są jednymi z najmniejszych organizmów na Ziemi, które posiadają kończyny. Dla naukowców te „wodne niedźwiadki” z wielu powodów stanowią szalenie interesujący obiekt badań. Mnóstwo uwagi poświęcono już ich odporności na ekstremalne temperatury, promieniowanie słoneczne czy możliwości przetrwania w próżni kosmicznej. Dotąd jednak mało miejsca poświęcano sposobowi ich poruszania się.
Niesporczaki posiadają miękkie segmentowane ciało i cztery pary...
Wykład „Czasoprzestrzeń – granice poznania”
Referat zatytułowany „Czasoprzestrzeń – granice poznania” wygłosi prof. dr hab. Jan Sładkowski z Zakładu Astrofizyki i Kosmologii w Instytucie Fizyki UŚ (Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii).
Prof. Sładkowski tak streszcza swoje wystąpienie:
„Czas i przestrzeń stanowią istotną część naszej rzeczywistości. Zrozumienie natury przestrzeni i ruchu jest jednym z najważniejszych wyzwań nauki i filozofii. Od zarania dziejów najwięksi myśliciele...