Jesteś tutaj

Międzynarodowy zespół naukowców natrafił na rząd prawie 100 kamieni sprzed czterech i pół tysiąca lat. Odkrycia dokonano zaledwie dwie mile na północny wschód od słynnego kromlechu w Stonehenge

Archeologowie działający w ramach Stonehenge Hidden Landscapes Project zastosowali nieinwazyjną technologię przeszukiwania geofizycznego. Kamienie, odnalezione na głębokości jednego metra, są ułożone w kształcie litery C, wokół skarpy skały kredowej i naturalnej depresji niedaleko rzeki Avon. Są to prawdopodobnie kamienie lokalne, przypominają również „The Cuckoo Stone” („Kamień kukułkę”), który znajduje się na sąsiednim polu. Początkowo stały pionowo, następnie zostały przewrócone, a według badaczy były częścią osady Durrington Walls, leżącej 3 km na północ od Stonehenge.

– Odkrycie tego nowego dużego kamiennego monumentu, który zachował się w takim stopniu, ma bardzo istotne znaczenie w zrozumieniu zarówno samego Stonehenge, jak i jego położenia w terenie – mówi prof. Vincent Gaffney z Uniwersytetu w Bradford. – To znalezisko na nadzwyczajną skalę. Nie sądzimy, aby coś takiego udało się znaleźć jeszcze gdziekolwiek na Ziemi – przekonuje archeolog, który od lat przewodzi zespołowi naukowców badających pozostałości dawnych epok w hrabstwie Wiltshire.

Stonehenge, jedna z najsłynniejszych – jeśli nie najsłynniejsza – z budowli megalitycznych w Europie, położone jest 13 km od miejscowości Salisbury w południowej Anglii. Składa się z ziemnych wałów, które otaczają duży zespół stojących kamieni. Sprawowano w nim prawdopodobnie kult Księżyca i Słońca. Od 1986 roku obiekt ten znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a obecny swój wygląd zawdzięcza wykonanym w XX wieku pracom rekonstrukcyjnym i renowacyjnym.

 

Foto: pixabay.com