26 listopada 2018 roku na powierzchni Marsa wylądowała sonda NASA InSight. To pierwsza misja całkowicie poświęcona badaniu wnętrza Czerwonej Planety. Na pokładzie sondy znajduje się polskie urządzenie kret, którego zadaniem będzie wbicie się pod powierzchnię Marsa.

Lądownik o nazwie Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport (InSight) dokonał szeregu skomplikowanych manewrów lądowania (w tym wyhamowania z ogromnej prędkości, z jaką przemierzał kosmos, wejścia w rozrzedzoną atmosferę planety czy użycia spadochronu oraz silników spowalniających proces opadania) i bezpiecznie wylądował na powierzchni Marsa. Po opadnięciu pyłów, rozłożył baterie słoneczne i przesłał pierwsze fotografie. Teraz rozpocznie zaplanowany na 2 lata okres badania wnętrza planety.

Dwie baterie słoneczne InSight po rozłożeniu mają szerokość 2,2 metra. Mars ma słabsze światło słoneczne niż Ziemia, ponieważ znajduje się znacznie dalej od Słońca, lądownik jednak nie potrzebuje wiele do pracy. Panele zapewniają od 600 do 700 watów w pogodny dzień, co wystarcza do zasilenia domowego blendera. Wystarczy również do pracy instrumentów prowadzących badania na Czerwonej Planecie. Nawet gdy pył zakrywa panele – co może być częstym zjawiskiem na Marsie – powinny one zapewnić co najmniej od 200 do 300 watów.

Panele są wzorowane na modelach stosowanych w NASA Phoenix Mars Lander, chociaż te użyte w InSight są nieco większe, aby zapewnić większą moc wyjściową i zwiększyć ich wytrzymałość konstrukcyjną. Zmiany te były niezbędne do wsparcia operacji przez jeden pełny rok Marsa (czyli ok. dwa lata ziemskie).

W nadchodzących dniach zespół misji uruchomi robotyczne ramię InSight i użyje dołączonej kamery, aby zrobić zdjęcia powierzchni, by inżynierowie mogli zadecydować, gdzie umieścić instrumenty naukowe sondy. Zanim instrumenty zostaną w pełni wdrożone i prześlą pierwsze dane na Ziemię, upłyną dwa do trzech miesięcy. W międzyczasie InSight użyje swoich czujników pogodowych i magnetometru, aby dokonać odczytów z miejsca lądowania w miejscu o nazwie Elysium Planitia.

Misją InSight zarządza Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie. InSight jest natomiast częścią programu NASA Discovery zarządzanego przez agencję Marshall Space Flight Center w Huntsville w Alabamie. Sonda została zbudowana przez Lockheed Martin Space w Denver, która wspierała zarówno etap lotu jak i lądowania, wspiera także operacje kosmiczne na potrzeby misji. Udział projekcie ma wielu europejskich partnerów, w tym z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Hiszpanii, a także ze znaczącym wkładem ze strony polskich instytucji – Centrum Badań Kosmicznych (CBK) Polskiej Akademii Nauk i Astroniki.  

Opracowano na podstawie:
InSight Is Catching Rays on Mars

 

Artystyczna wizja marsjańskiego lądownika InSight. Image Credit: NASA/JPL-Caltech
Pierwsze zdjęcie Marsa wykonane przez sondę NASA InSight. Image credit: NASA/JPL-Caltech
NASA InSight ładuje baterie słoneczne po wylądowaniu na Marsie. Image credit: NASA/JPL-Caltech
Słowa kluczowe (tagi):