Jesteś tutaj

Rusza właśnie Tydzień Mózgu – coroczna okazja, żeby podsumować i rozszerzyć naszą wiedzę na temat tego niezwykłego organu, którego wcale nie używamy jedynie w 10 procentach. O jego znaczeniu mówią inne procenty: chociaż stanowi nie więcej niż 2 procent masy naszego ciała, to jego dotlenienie zużywa około 20 procent naszej energii. Chcecie wiedzieć więcej? Zapraszamy na Tydzień Mózgu!

Wiele organów ma swoje święta. Światowy Dzień Serca przypada na 30. września (choć najwięcej serc widać wszędzie 14. lutego), dla oczu mamy Światowy Dzień Wzroku (drugi czwartek października), już za chwilę będziemy obchodzić Światowy Dzień Nerki (14. marca). Wątroba i trzustka nie doczekały się swoich dni, ale pamiętamy o nich szczególnie w Światowy Dzień Raka Trzustki (15. listopada) i Światowy Dzień Wirusa Zapalenia Wątroby (28. lipca). Jest jednak tylko jeden organ tak istotny, że trzeba mu poświęcić cały tydzień – to oczywiście mózg.

Oczywiście nie damy mu w tym tygodniu odpocząć. Najważniejsze ośrodki akademickie w Polsce i na świecie przygotowują dla nas na ten czas specjalne atrakcje, dużo wykładów, warsztatów i dyskusji. W organizację Tygodnia Mózgu już po raz dziesiąty włącza się też Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.

Wydarzenie ma na celu promowanie wiedzy z zakresu neurobiologii, kognitywistyki i psychologii. Wykłady mają charakter otwarty, odbywają się o godz. 16.00 w sali Konferencyjnej CINiBA, poziom 0 (Katowice, ul. Bankowa 11a) oraz sali 121 (1 piętro) Wydziału Biologii UŚ.

Program Tygodnia Mózgu w Katowicach:

  • poniedziałek - Mateusz Kostecki, IBD PAN im. M. Nenckiego - "Jak daleko można zajść bez mózgu? O ewolucji układu nerwowego"
  • wtorek - prof. dr hab. Ryszard Tadeusiewicz, AGH - "Dążenie do zrozumienia działania mózgu poprzez budowę i badanie modeli komputerowych w postaci sieci neuronowych"
  • środa - dr hab. Jan Rodriguez Parkitna, IF PAN - "Układ nagrody w mózgu"
  • czwartek - dr Łukasz Lamża, UJ Centrum Kopernika - wykład o przetwarzaniu informacji w organizmach jednokomórkowych

Więcej szczgółów: Tydzień Mózgu w Katowicach (Facebook).

 

Co jeszcze będzie działo się w Polsce?

Po Wiśle w okolicach Wawelu 17 marca pływać ma Statek Neurobiologiczny (patrz: Facebook). Poznański ośrodek PAN stawia na bardzo ważne zagadnienie zdrowia naszego i naszego mózgu (migrena, otyłość, odmładzanie mózgu – więcej na stronie PAN od. w Poznaniu). Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego razem z innymi warszawskimi ośrodkami naukowymi przygotował popołudniową ofertę wykładów od dziś do piątku, a w sobotę – cały dzień dla mózgu – dla osób w każdym wieku (szczegóły na Facebooku).

Co przez ostatni rok pisaliśmy o mózgu:

 

Źródło: domena publiczna