Jesteś tutaj

Uniwersyteckie Towarzystwo Naukowe zaprasza uczniów szkół podstawowych na czerwcowe Spotkania z Nauką. Cykl spotkań pt. „Życie to ruch” będzie odbywał się od 15 do 19 czerwca 2015 r. na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (Katowice, ul. Bankowa 9)

Każdy z nas nieustannie jest w ruchu. Od zarania dziejów ludzkość się przemieszcza. Jaki mechanizm pcha nas przed siebie? Dlaczego tak chętnie wyjeżdżamy w nieznane?

Ruch to jedna z cech wszystkiego co żyje. Jest najbardziej istotną odpowiedzią na wymagania środowiska. Ruch jest tak powszechny, że często nie zauważamy jego znaczenia. Poruszają się nie tylko całe organizmy, każda komórka jest stale w sekretnym ruchu. Chociaż tego nie widzimy, poruszają się także rośliny. Ich ruchy są powolne, ale tak bardzo ważne dla ich życia.

Na zajęciach poznamy tajemnice ruchu zwierząt, przyjrzymy się dokładnie mięśniom i zobaczymy na własne oczy ruch komórek, a niektóre z nich prawie uśmiercimy, po czym w ostatnim momencie postaramy się uratować. Poznamy także zjawiska towarzyszące ruchowi w ludzkim ciele, które można z powodzeniem wykorzystać do pogłębienia pracy narządów takich jak serce lub inne wybrane mięśnie. Sam ruch nie powstaje jednak w mięśniu. Jego źródłem są komendy ruchu wytwarzane i przesyłane przez mózg. Wykorzystując procesy elektryczne zachodzące w ludzkim ciele, spróbujemy „zagrać, nie tylko na nerwach”.

Spotkania z Nauką trwają półtorej godziny i składają się z trzech modułów tematycznych, przedzielonych 10-minutową przerwą. Każdego dnia odbędą się trzy spotkania: od 9.00 do 11.00, od 11.30 do 13.30, od 14.00 do 16.00.

Rejestracja na wydarzenie odbywa się drogą elektroniczną (utn@us.edu.pl) lub telefoniczną (515 297 151). Koszt uczestnictwa w Spotkaniach z Nauką to 13 złotych za osobę. Zajęcia prowadzone są w formie pokazów.

Słowa kluczowe (tagi):