Jesteś tutaj

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego opracowali nowy sposób otrzymywania polieterodioli – wytwarzanych w skali przemysłowej półproduktów do otrzymywania poliuretanów będących materiałami o bardzo szerokim zastosowaniu.

Polieterodiole, to polimery liniowe zawierające dwie grupy hydroksylowe. Są one powszechnie wykorzystywane między innymi w przemyśle obuwniczym, motoryzacyjnym, meblarskim czy budowniczym, a nawet coraz częściej, po modyfikacji, w aplikacjach medycznych. Rozwiązanie zostało objęte ochroną patentową.

W porównaniu do znanych sposobów otrzymywania polieterodioli, opatentowana metoda jest o wiele bardziej wydajna. Dzięki niej powstają polimery o podwyższonej masie cząsteczkowej  przy niższej energochłonności całego procesu i ograniczeniu powstawania niepożądanych reakcji ubocznych, co przekłada się na większą przyjazność procesu dla środowiska. Otrzymane w ten sposób polieterodiole znajdują zastosowanie między innymi jako środki powierzchniowo czynne, środki zwilżające, smary oraz modyfikatory udarności powodujące wzrost wytrzymałości polimeru na uderzenia.

Autorami opatentowanego rozwiązania są naukowcy związani z Wydziałem Matematyki, Fizyki i Chemii: dr hab. inż. Zbigniew Grobelny i mgr inż. Kinga Skrzeczyna, a także z Wydziałem Informatyki i Nauki o Materiałach: dr Andrzej Swinarew, dr Justyna Jurek-Suligaoraz mgr Jadwiga Gabor.

 

Tekst jest redagowaną wersją artykułu, który pod tym samym tytułem ukazał się w serwisie internetowym Uniwersytetu Śląskiego.

Źródło: domena publiczna