Jesteś tutaj

Kolory mają duży wpływ na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne. Dodatkowo wywołują konkretne emocje, a przez zwierzęta są używane do odstraszania drapieżników i ostrzegania o swojej toksyczności

Wiadomo na przykład, że czerwień podwyższa ciśnienie krwi, przyspiesza akcję serca i oddychanie, błękit natomiast stymuluje akcję mózgu, ale obniża aktywność ciała. Znajomość  tych mechanizmów wykorzystywana jest w różnych dziedzinach życia. Korzystają z nich specjaliści od reklam, projekranci ubrań, architekci, uzdrowiciele i wszelkiego rodzaju biznesmeni. Kolor pomarańczowy jest wykorzystywany w barach szybkiej obsługi, ponieważ zwiększa apetyt.

Czerwony to najmocniejszy i najdłuższy w spektrum barw widzialnych kolor, który ma największy wpływ na siatkówkę oka i generuje sporo emocji. Dlatego też kobiety noszące kreacje w tym kolorze są w najszybciej zauważalne i częstokroć najlepiej oceniane. Zielony, a konkretnie jego blade odcienie wyciszają i uspokajają, a wzrok mniej się wysila. Kojąco wpływa na psychikę pacjentów, dlatego też stosuje się go często w przychodniach i szpitalach. Żółty najłatwiej przyciąga i prowokuje kontakt wzrokowy, co pomaga we wszelkiego rodzaju przesyłkach reklamowych dostarczanych wraz z listami do skrzynek pocztowych.

Zwierzęta często również wykorzystują kolory, by dać znać potencjalnemu drapieżnikowi, że nie powinien się zbliżać. Jaskrawe kolory ważki, szablaka żółtego, ostrzegają drapieżniki przed jej okropnym smakiem. Skunks jest przykładem ssaka z ubarwieniem ochronnym, który oznajmia o możliwości użycia swojej cuchnącej wydzieliny. Węże za pośrednictwem kolorów strzegają o swojej jadowitości, czego przykładem może być koralówka arlekin z czarno-czerwonymi pasami rozdzielonymi kanarkowo-żółtymi paskami.

To tylko kilka ze stwierdzonych zależności pomiędzy barwą a jej recepcją. Rozwój nauki będzie nam zapewne dostarczał kolejnych przykładów na to, że kolory mają na nas większy wpływ niż pozornie mogłoby się wydawać.

Foto: pixabay.com
Wąż koralówka (Foto: wikipedia.org/Norman.benton)
Słowa kluczowe (tagi):
,