21 czerwca 2016 roku o godz. 17.00 w Muzeum Śląskim w Katowicach (ul. T. Dobrowolskiego 1, sala H, poziom -4) odbędzie się wykład dr. Andrzeja Boczarowskiego pt. "Przepis na dinozaura" 

Po śmierci dowolnego kręgowca jego ciało staje się obiektem zainteresowania zarówno padlinożerców, jak i niektórych drapieżników. Szybko zostaje objedzone ze wszystkich części odżywczych. Wyczyszczenie zwłok aż do szkieletu następuje zwykle w ciągu jednego lub kilkunastu dni. Sam szkielet także staje się łupem. Leżące na powierzchni podłoża szczątki są niszczone przez wiatr, deszcz, mróz i słońce. Przetrwania nie gwarantuje również dostanie się ich do osadu. W miejscu pierwotnych tkanek, pod przykryciem osadu, pierwotna materia ciał zostaje zmineralizowana. Tak powstają skamieniałości.

Dr Andrzej Boczarowski w multimedialnym spektaklu popularnonaukowym odsłoni najnowsze odkrycia paleontologów na temat pośmiertnych losów organizmów.

Dr Andrzej Boczarowski na stałe związany jest z Uniwersytetem Śląskim oraz Stowarzyszeniem Delta. Z zawodu paleontolog, geolog, kustosz muzealny, grafik i informatyk programista. Łącząc te wszystkie umiejętności, profesjonalnie zajmuje się trójwymiarowymi rekonstrukcjami kopalnych organizmów i ich środowisk naturalnych na potrzeby wydawnictw, filmu, telewizji, muzeów i parków tematycznych (m.in. projektant i współtwórca juraparków i muzeów dotyczących prehistorii w Polsce, np. Bałtów, Krasiejów, Solec Kujawski, i w innych krajach, np. w USA – Moab Giants w Moab, Utah). Jako nauczyciel z powołania efekt swoich prac chętnie przedstawia w formie prezentacji multimedialnych. Na jego wykładach słuchacze mogą zapoznać się z najnowszymi danymi dotyczącymi ewolucji materii od powstania Wszechświata do pojawienia się człowieka. 

Przepis na dinozaura (wykład)
Słowa kluczowe (tagi):