Jesteś tutaj

Rekonstrukcja artystyczna Dunkleosteusa terrelli | fot. Hugo Salais - Ferrón HG, Martínez-Pérez C, Botella H. (2017). Ecomorphological inferences in early vertebrates: reconstructing Dunkleosteus terrelli (Arthrodira, Placodermi) caudal fin from palaeoecological data. PeerJ 5:e4081 https://doi.org/10.7717/peerj.4081, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=129187335
11.06.2024

Dlaczego wymarły ryby pancerne i ichtiozaury?

Wyjątkowe odkrycia geologiczne

Praca geologa przypomina dochodzenie detektywa – przyznaje specjalista w dziedzinie nauk o Ziemi i środowisku z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego. – Staramy się stworzyć pewien obraz tego, co zdarzyło się w przeszłości geologicznej, mając do dyspozycji szczątkowe informacje. Często w trakcie naszych badań pojawiają się kolejne pytania i wątpliwości – mówi badacz.

Wciąż też można mówić o białych plamach geologii...

obraz dziecka neandertalczyka
31.05.2024

Stres w dzieciństwie: różnice między neandertalczykami a Homo sapiens

Chociaż dzieci neandertalczyków, które żyły do około 40 000 lat temu, i dzieci Homo sapiens z górnego paleolitu (sprzed 50 000 do 12 000 lat temu) były prawdopodobnie poddawane podobnym czynnikom wpływającym na ich poczucie bezpieczeństwa i możliwość przetrwania, to okazuje się, że stres ogólnoustrojowy osiągał szczyt na różnych etapach rozwoju – u ludzi współczesnych wcześniej, a u neandertalczyków później i znacznie intensywniej.

Wiemy to dzięki badaniom ich zębów. Ubytki i to jak...

Skamieliny trylobitów | fot. Jnemchinova - Freepik.com
29.09.2023

Od 465 milionów lat mają podobną dietę

Około 465 milionów lat temu stawonóg zwany trylobitem żerował na terenie dzisiejszej Republiki Czeskiej. Po jego śmierci, obfita zawartość prehistorycznych wnętrzności skamieniała wraz z jego właścicielem. Zespół paleontologów wykorzystał skamieniałe wnętrzności stworzenia, aby dowiedzieć się więcej o nawykach żywieniowych i stylu życia tych skamieniałych stawonogów. Odkrycia zostały szczegółowo opisane w artykule opublikowanym 27 września 2023 roku w czasopiśmie „Nature”.

...

Strony