Jesteś tutaj

Artystyczna impresja przedstawiająca spinozaury. Autor: Anthony Hutchings, źródło: Phys.org
13.10.2021

Dwa gatunki drapieżnego dinozaura odkryto na angielskiej wyspie

Wyspa Wight jest znana z licznych znalezisk paleontologicznych z epoki wielkich gadów. Dotąd znaleziono tam już około dwudziestu różnych gatunków dinozaurów. Na spinozaury na tej wyspie natknięto się jednak po raz pierwszy. Jedyny szkielet spinozaura wykopany wcześniej w Wielkiej Brytanii należał do barionyksa, a odkryto go w 1983 roku w kamieniołomie w Surrey. Większość innych znalezisk ogranicza się do pojedynczych zębów i pojedynczych kości tych gadów.

W ciągu kilku lat na plaży w...

Pozłacany szkielet mamuta w gablocie
13.08.2021

Biografia mamuta odczytana z jego ciosu

Mamut Kik – ochrzczony tak przez naukowców od rzeki Kikiakrorak, w której go znaleziono – przemierzał Alaskę 17 100 lat temu, w schyłkowym okresie ostatniej epoki lodowej. Jego cios długości 1,7 metra stał się „chemicznym GPS-em”, pozwalającym prześledzić wieloletnie wędrówki zwierzęcia.

Ciosy to przekształcone górne siekacze, występujące u słoniowatych. Dzięki temu, że rosły przez całe życie mamuta zgromadziły w sobie kompletną historię jego losów. – „Czubek ciosu, to młody mamut....

Bardzo dobrze zachowane szczątki protoceratopsa. M. Ellison/©AMNH. Źródło: https://www.amnh.org/about/press-center/first-dinosaurs-laid-soft-shelled-eggs
24.06.2020

Jaja pierwszych dinozaurów były miękkie

Badania prowadzone wspólnie przez Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej i Uniwersytet Yale, opublikowane w najnowszych wydaniu tygodnika „Nature”, podważyły powszechne przekonanie o tym, że jaja dinozaurów były tak twarde jak te, które dziś składają ptaki (będące potomkami dinozaurów). Okazuje się, że w pierwszym etapie istnienia tej grupy lądowych kręgowców dominujących na Ziemi przez 135 milionów lat ich jaja miały tylko miękką powłokę.

Dzięki zaawansowanym badaniom z...

Strony